Oxford Üniversitesi’ne Ertegün’den rekor bağış

Oxford Üniversitesi’ne Ertegün’den rekor bağış
01.03.2012
İngiliz medyası, Oxford Üniversitesi’ne 900 yıllık tarihinde rekor bağış yapan ünlü müzik yapımcısı Ahmet Ertegün’ü konuşuyor. 7 yıl önce hayatını kaybeden yapımcının eşi Mica Ertegün, üniversiteye 41 milyon dolar bağışladı. Bu parayla edebiyat, tarih, müzik, Ortadoğu çalışmaları ve arkeoloji alanında yüksek lisans yapan öğrencilere burs verilecek.İngiltere’nin dünyaca ünlü Oxford Üniversitesi, 900 yıllık tarihinin en büyük bağışlarından birini Ertegün ailesinden aldı. 2006’da hayatını kaybeden müzik yapımcısı Ahmet Ertegün’ün eşi Mica Ertegün, üniversiteye 41 milyon dolar bağışladı. Eşinin, sanata ve beşeri bilimlere değer verdiğini vurgulayan Mica Ertegün, dünyada bu kadar fazla çatışma varken, bu bilimlerin potansiyelini zenginleştirmenin önemli olduğunu söyledi. Oxford Üniversitesi, bağışlanan parayla yüksek lisans öğrencilerine burs verileceğini açıkladı. Mica ve Ahmet Ertegün Yüksel Lisans Burs Programı kapsamında edebiyat, tarih, müzik, sanat tarihi, Asya çalışmaları, Ortadoğu çalışmaları ve arkeoloji alanında yüksek lisans yapacak öğrencilere destek verilecek.

“Mica ve Ahmet Ertegün Beşeri Bilimler Lisansüstü Eğitim Burs Programı”na, başlangıçta yılda 15 öğrenci kabul edilecek. Bu sayı sonraki senelerde 35’e kadar çıkacak. Programa kabul edilen öğrenciler, Oxford’un merkezinde bulunan, son teknolojiyle donatılmış 5 katlı Gregoryen bir bina olan “Mica ve Ahmet Ertegün Evi”ni, araştırma merkezi olarak kullanabilecek. Ertegün Evi ilk bursiyerlerini, Aralık 2012’de başlayacak yeni akademik yılda kabul edecek. Burstan yararlanarak Ertegün Evi’nde kalan öğrencilere, kendilerinden sonra gelenlere yapacakları tam zamanlı danışmanlık hizmeti karşılığında ücret de verilecek. Evde ayrıca öğrencilere yönelik seminer, konferans, etkinlik ve konserler gerçekleştirilecek.

Oxford Üniversitesi Rektörü Lord Patten, bu cömert bağışın Oxford gibi büyük üniversitelerin geleceği için hayati önem taşıdığını söyledi. Bağış sayesinde dünyanın en başarılı beşeri bilimler lisansüstü öğrencilerinin kaliteli araştırmalar yapabileceğini belirten Patten, “Burstan yararlanacak parlak öğrencilerin, üniversitemizin halen sürdürdüğü çalışmaları desteklemenin yanı sıra geleceğin öncü araştırmacıları olacağına inanıyoruz.” dedi. Burs programının, üniversitenin Oxford Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Andrew Hamilton ise “İngiliz hükümetinin bu alana katkılarının azaldığı günümüzde, ileri görüşlülük ve cömertlikle verilen destekler, beşeri bilimlerin gelecek nesillere ulaştırılmasına imkân tanıyacak.” şeklinde konuştu. Atlantic Records plak şirketinin kurucusu olan Ahmet Ertegün, Ray Charles, Aretha Franklin, Miles Davis gibi ünlü müzisyenlere kaset yaptı. Rolling Stones ve Led Zeppelin gibi birçok ismin üne kavuşmasını sağlayan Ahmet Ertegün, 2006’da New York’taki bir konser sırasında düştükten sonra hastaneye kaldırılmış ve birkaç gün sonra vefat etmişti. Ertegün’ün büyük dedesi İbrahim Edhem Efendi Üsküdar Özbekler Tekkesi’nin eski şeyhiydi.

LONDRA CİHAN

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI