Online Sohbet Programlarından Mobil Uygulamalara

İnternetten herhangi bir program kurulumuna gerek olmadan sohbet etme imkanı sunan online chat siteleri sayesinde bir dönemin bağımlılığı IRC ve ICQ çarçabuk unutuldu. Bugün hala adı bilinmesine karşın 10-15 yıl öncesindeki gibi milyonların kullandığı bir sohbet yazılımı olmayan IRC, döneminde birçok insanın evine bilgisayar alma ve internet bağlatma sebebiydi. MSN ile online sohbet etme fırsatı ortaya çıkıncaya dek geçen seneler içinde istisnasız herkesin en azından bir göz atmak için girdiği sohbet odaları, milyonlarca insanın hiçbir zaman karşılaşmayacağı insanlarla konuşmasını sağladı. Bu dönemin kısa bir sürede yerini MSN’li yıllara bırakması, internetin anlamının da yavaş yavaş değişmeye başlamasına sebep oldu.
MSN ile kamera karşısına geçmeden önce saçını başını düzelten insanlar, yurtdışındaki sevdikleriyle yüksek telefon faturalarını düşünmek zorunda kalmadan istediği gibi görüşme imkanına kavuştu. MSN kullanıcılarının son derece büyük bir bölümü modern teknolojinin sunduğu bu fırsatı da bir eğlence aracı olarak gördü. Tıpkı günümüzdeki gibi… Ülkemizdeki internet kullanıcılarının sayısının on milyonlarla ifade edildiği bu dönemde, oyun meraklıları günden güne daha da yoğun bir şekilde online sohbet ile birlikte oyunlarla ilgilenmeye başlıyordu. 2000’de Ultima Online ile çevrimiçi oyun deneyimini yaşayan pek çok internet kullanıcı ise bu dönemde zaten artık tek oyunculuğu oyunlarla ilgilenmeyi bırakmıştı. MSN adreslerini sormaksa telefon numarası istemekten daha genel kabul gören bir davranış biçimi haline gelmişti.
Çoklu oturum programlarının yoğun ilgi gördüğü ve tek bir MSN adresinin yetersiz görüldüğü bu yıllar hiç geçmeyecekmiş gibi gelse de, Facebook ile her şey değişti ve bir daha hiçbir şey asla eskisi gibi olmadı. Sosyal medyanın ne demek olduğunu bilmiyor olmasına rağmen herkes bu yeni modaya ayak uydurmak adına bir Facebook hesabı oluştururken, bir yandan da yepyeni sosyal medya siteleri ortaya çıkıyordu. 1 milyarı aşan kullanıcısıyla bugünün en çok kullanılan sosyal medya aracı olan Twitter, Instagram ve Facebook’a artık kesintisiz bağlıyız. Akıllı telefonları sayesinde günün her saati Facebook’ta çevrimiçi olan insanlar için internetten sohbet etmek, akıllı telefonlarla iletişim kurmak demek.

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI