Omega-3 retina hastalıklarını önlüyor

Görme kaybının başlıca nedenlerinden biri retinopati adı verilen retina hastalıkları. Yeni bir araştırmaya göre Omega-3 takviyesi retina hastalıklarını önlemede etkili oluyor.

Erken doğuma bağlı retinopati bebekleri, şeker hastalığına bağlı retinopati yetişkinleri, makula dejenerasyonuna bağlı retinopatiyse yaşlıları etkiliyor. Retinadaki damarlar anormal şekilde büyüyerek görmeyi engelliyor.

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Lois Smith ve ekibi, Omega-3 yağ asitlerinin retinadaki damar oluşumunu engellediğini öne sürüyor.

Araştırmada laboratuvar farelerini kullanan uzmanlar Omega-3’ün yararlı etkisini sağlayan molekülleri belirledi. Bu moleküller Omega-3 bileşimlerinin insan vücudu tarafından metabolize edilmesiyle ortaya çıkıyor. Uzmanlar bu bileşimlerin her birini sırayla inceledi.Lois Smith şunları söylüyor:

”Böylece retinopati hastalığının oluşumu sırasında retinayı koruyan ana bileşenin ne olduğunu ortaya çıkardık.”

Uzmanlar ayrıca aspirin gibi ilaçların Omega-3’ün yararlı etkisini ortadan kaldırmadığını söylüyor. Aspirin ve diğer kortizonsuz anti enflamatur ilaçlar kullanan yaşlı hastalar için bu oldukça önemli.

Smith, araştırmanın, kontrolsüz damar oluşumunun rol oynadığı hastalıklar hakkında bilgi edinmeye yardımcı olabileceğini söylüyor:

”Bu araştırmanın sonuçları damar oluşumunun önemli rol oynadığı kanser ya da romatoid artrit gibi diğer hastalıklar hakkında fikir edinmemize katkı sağlayabilir. Kanserde bu tür bir araştırma henüz yapılmadı. Bu konuyu araştırmanın ilginç olacağını söyleyebiliriz.”

Omega-3 yaşlılığa bağlı maküler dejenerasyon görülen hastalarda denenmeye başlandı. Diğer retinopati hastalıklarına ilişkin çalışmalarsa planlama aşamasında. Smith, Omega-3’ün retinopati tedavisinde etkili olduğunun kanıtlanmasının, tedavi maliyetini büyük oranda düşürmeye yarayacağını söylüyor:

”Omega-3 takviyesinin aylık maliyeti 10 dolar. Yaşlılığa bağlı maküler dejenerasyon tedavisiyse şu anda ayda 4 bin dolar gerektiriyor. Sağlık masrafları açısından fark çok açık.”

Omeaa-3 takviyesiyle yapılan maküler dejenerasyon tedavisi hastalara yılda 50 bin dolarlık tasarruf sağlayabilir. Omega-3‘ün görme kaybını engellediğinin kanıtlanmasıysa paha biçilmez olacak. Lois Smith’in araştırmasının sonuçlarını ‘Science Translational Medicine’ dergisinde bulmak mümkün.

Etiketler:

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI
Günün sözü Günün sözü

İnsanları sevmeme ve onlara tekrar yaklaşmama imkân yoktu; çünkü en inandığım, en güvendiğim insanda aldanmıştım.

DEVAMI