Okullardaki Sütte Ne Var?

3585035 37334841 - Okullardaki Sütte Ne Var?Okullardaki Sütte Ne Var?

Milli Eğitim Bakanı’nın açıklamasına ODTÜ’den destek geldi: Çocuklar sütten zehirlenmedi.
Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Hamamcı, okul sütünden zehirlenme iddialarının gerçek olmadığını belirtti.

Hamamcı, süt içindeki şekeri sindirebilmek için bağırsaklarda laktoz intoleransı diye bir enzim bulunduğunu belirtti.

”Aslında bu olay zehirlenme değil, laktozun sindirilememesinden dolayı oluşan bir rahatsızlık” diyen Hamamcı, bu tür rahatsızlıkların 10 yaşlarındaki çocuklarda görülebileceğini kaydetti.

Hamamcı, ”Çocuk eğer birkaç aydır süt tüketmiyorsa laktozda azalma olabilir. Süt içimi ile beraber yeniden artar” ifadesini kullandı.

Duyduğu kadarıyla rahatsızlanan çocuklarda şişkinlik, gaz ve ishal gibi şikayetlerin görüldüğünü anlatan Hamamcı, ”Aynı çocuklar önümüzdeki hafta daha az süt alsınlar, aynı semptomlar görülmeyecek. Çünkü yavaş yavaş alışacaklar” diye konuştu.

Hamamcı, çocuklara sütü, bisküvi ve benzeri yiyeceklerle birlikte tüketmeleri tavsiyesinde bulundu.

Ankara Üniversitesi Süt Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Sezgin, UHT sütlerin uzun ömürlü sütler olduğunu kaydederek, bu tür sütlerin içinde hiçbir mikro organizma kalmadığı için zehirlenmelere neden olmayacağını söyledi.

Sezgin, ”Verilen sütler, UHT sütler. Ben bu sütlerden zehirlenme yapabilecek bir şey olabileceğine inanmıyorum” dedi.

Üretimin, teknolojinin kontrolü ile yapıldığını ifade eden Sezgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

”UHT sütler, 6 aya kadar dayanabilen sütler. Teknoloji bu sütü üretme imkanı veriyor. Bu sütler üretildikten sonra fabrikada bir hafta bekletilip, kontrolden geçirilip, testleri yapılıp, tüketime çıkarılır. Yani herhangi bir durumda aseptik paketlemede bir şey olsa bile, o partinin içindeki asitik artığı vesaire tespit edilip, onlar satışa zaten sunulmaz”

Sütün içinde laktoz adı verilen bir süt şekeri olduğunu kaydeden Sezgin, ”Laktozu parçalayan bir enzim var, laktaz veya beta glakozu diyoruz bu enzime. O enzim süt içmeyen çocuklarda azalıyor. Çocuklar okulda birkaç tane içince, bu enzimi az olan çocuklarda karın ağrısı, kramp, ishal olabiliyor” şeklinde konuştu.

BAKAN “ZEHİRLENME DEĞİL” DEMİŞTİ

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okullarda dağıtılan sütten zehirlenme iddialarına ilişkin “Şu ana kadar elde ettiğimiz bilgiler; bir zehirlenme vakası değil. Çocukların bazılarının süt içtikten sonra midesinin bulandığına dair şikayetler olunca tetkike alındı, hastanelere götürüldü” dedi.

Dinçer, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Milli Eğitim Bakanlığı’na geçerken basın mensuplarının okullarda dağıtılan sütten zehirlenme iddialarına ilişkin sorularını cevapladı.

Soruların, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a sorulmasının daha doğru olacağını dile getiren Dinçer, bazı çocukların süte karşı hassasiyet göstermiş olabileceğini, öğretmenleri, süt içmek istemeyen veya süte karşı hassasiyeti olan çocuklara süt içirilmemesi konusunda uyardıklarını söyledi.

Hastaneye kaldırılan çocukların sağlık durumlarının incelendiğini, ilk tespitlere göre çocukların süte karşı hassasiyet gösterdiklerinin belirlendiğini ifade eden Dinçer, şöyle konuştu:

“Çocuklarımızdan süt içmek istemeyen ya da süte karşı hassasiyeti olan çocuklara zorla süt içirilmesin. Bu olup biten hadiselerin böyle bir çerçevede gerçekleştiğini tahmin ediyoruz. Yarın çocuklarımızdan aldığımız kültür ve süt incelemeleri neticeleri çıkacak. O zaman daha kesin bir ifadeyle bilgi veririz. Birçok insanda süt içtiği zaman hafifçe bir mide bulantısı olabiliyor veya ilk içmeye başladığında olur. Bunun teknik ayrıntısını Sağlık Bakanımızdan öğrenebilirsiniz”

Vaka sayısıyla ilgili soru üzerine Dinçer, vaka sayısına ilişkin bir bilgi almadığını belirterek kendisine; Diyarbakır, Edirne, Antalya ve Sivas’ta zehirlenme iddialarının gündeme geldiğine dair bilgi ulaştığını kaydetti.

Antalya’da 30 öğrenci civarında vaka bulunduğunu, esas problemin Diyarbakır ve Sivas’ta olduğunu dile getiren Dinçer, “Oralarda da zehirlenme vakasına dair bir belirti yok” dedi.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI