Okul Sütü projesi 2. dönem başlıyor

Geçtiğimiz sene başlayan okul sütü uygulaması bu yıl da devam edecek. Okul sütünün ikinci dönem dağıtılmaya başlanacağı bildirilirken, haftada 3 gün süt dağıtımı yapılacak. Süte duyarlılığı olan çocuklara ise süt yok.

Geçtiğimiz sene uygulamaya geçen ve onlarca çocuğunun rahatsızlık yaşadığı Okul sütü projesine bu sene de devam edilecek. Yapılan laboratuvar testlerinin temiz çıkmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı öprencilere süt dağıtımının bu yıl da devam edilmesine karar verdi.

Okul sütü projesi ikinci dönem başlayacak ve öğrencilere haftadca 3 gün süt dağıtılacak. Geçen sene yaşanan sıkıntılardan ders çıkaran Milli Eğitim Bakanlığı bu sene süte duyarlılığı olan çocuklara süt dağıtımı yapılmayacağını kaydetti.

Aile hekimi, öğretmen veya veliler tarafından süte karşı duyarlılığı tespit edilen öğrenciler, okul yönetimleri tarafından program dışında tutulacak.

”Okul Sütü Programı Uygulama Esasları Hakkında Karar” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı’yla yürürlüğe kondu.

Buna göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nca belirlenecek olan okullarda her öğrenciye, haftada 3 gün, 200 ml sade UHT içme sütü dağıtılacak. Sütün temini ve dağıtım takvimi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenecek, okul sütü sevkıyatları da bu bakanlık tarafından belirlenecek kriterlere uygun olarak yapılacak.

Aile hekimi, öğretmen veya veliler tarafından süte karşı duyarlılığı tespit edilen öğrenciler, okul yönetimleri tarafından program dışında tutulacak. Dağıtılacak UHT içme sütü Türk gıda mevzuatına uygun olacak.

İLLERDE KOMİSYON KURULACAK
İllerde; vali yardımcısı başkanlığında il gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüğü, milli eğitim müdürlüğü, defterdarlık ve sağlık müdürlüğü temsilcilerinden oluşan ve Programın yürütülmesinden sorumlu Okul Sütü Komisyonu kurulacak. Okul Sütü Komisyonu, mal muayene ve kabul komisyonu olarak görev yapacak.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir