Okul seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Hayatımızı üzerlerine inşa ettiğimiz yegane varlık olan çocuklarımızın yuvadan ilk ayrıldıkları dönemdir okul çağı. Bu çağ çocuklarımızın zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimleri açısında oldukça önemli bir dönemdir. Bu dönemde çocuklarımızın kişiliğine vurulan mihenkler onun gelecekteki tüm karakterini belirlemekte çocuklarımız hayatlarını adeta okul çağı üzerine inşa etmektedir.

Hayatımızı üzerlerine inşa ettiğimiz yegane varlık olan çocuklarımızın yuvadan ilk ayrıldıkları dönemdir okul çağı. Bu çağ çocuklarımızın zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimleri açısında oldukça önemli bir dönemdir. Bu dönemde çocuklarımızın kişiliğine vurulan mihenkler onun gelecekteki tüm karakterini belirlemekte çocuklarımız hayatlarını adeta okul çağı üzerine inşa etmektedir. Kendini tanıma, başkalarıyla iletişim kurma ve etkileşime geçme gibi en temel becerilerin kazanıldığı bu dönemde çocuklarımızı okullara emanet ediyoruz. Gözümüzün arkada kalmaması için okul seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
İster kreş, ister anaokulu ister ilköğretim okulu olsun eğer çocuğunuzu okula veriyorsanız bilmeniz gereken çok önemli ayrıntılar nelerdir?

Okul seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor musunuz?

Öğretmen

* Öğretmenin şefkatli, güleryüzlü ve sevgi dolu olmasına dikkat edin. Kreş ve okullarda yardımcı öğretmen olmasını tercih edin.
* 0-7 yaş kritik bir dönem olduğundan eğitimli ve tecrübeli öğretmen olması oldukça önemlidir. Öğretmen ne kadar eğitimli ve tecrübeli olursa çocuklarımızın gelişimini o kadar iyi destekler. Fakat aynı zamanda eğitimdeki güncel gelişmeleri takip eden tecrübesini tazeleyen bir öğretmen olmasına dikkat edin.
* Okulun bütün çalışanlarının arasındaki iletişim de önemlidir. Herkes ne kadar mutluluk içinde çalışırsa bu mutluluk çocuklara da yansır.

Çocuk sayısı

* Özellikle kreş döneminde bir öğretmene düşen çocuk sayısı 5’i geçmemelidir. 3-6 yaş döneminde ise bu sayı 12’yi geçmemeli ve sınıfta bir yardımcı öğretmen olmalıdır.
* Sınıf sayısına da dikkat… Çünkü çok gürültülü kalabalık bir okul çocukların gelişimini de olumsuz etkileyebiliyor.
* Sayı arttıkça problem artıyor. Öğrenci başına ayırılan vakit azalıyor.

Program

* Okul döneminde amaç çocuğumuza bilgi öğretmek değil, bilgiyi öğrenebilmesi için gerekli becerileri kazandırmaktır. Bu durumda daha az branş dersleri olan okulları tercih etmeniz doğru. Çünkü çok fazla branş dersleri ve yoğun program çocuk için ağır olabilir. Öğrenmeyi öğreten ufuk açıcı programları olan okulları tercih edin.
* Evrensel insani değerleri, erdemleri, değerleri ve karakter eğitimini vurgulayan ve uygulayan eğitim kurumlarına öncelik verin. Bilgi bir şekilde öğrenilir önemli olan o bilginin niçin kullanılacağıdır. birçoğumuz çocuğumuzun doktor olmasını isteriz. Peki organ mafyasına karışmış bir doktor çocuğumuz olmasını ister miyiz? O zaman önce değerler eğitimini önemseyen kurumları tercih edin.
* Eğitim programı çocukların bireysel farklılıklarına cevap verecek şekilde düzenlenmeli. Anaokulunda program nasıl geliştiriliyor, programı hazırlarken bireysel farklılıklara dikkat ediliyor mu mutlaka öğrenin.
* Disiplin eğitiminin nasıl sağlandığı da önemli bir konu. Çocukların ortak yaşamı için gerekli kurallar konulmuş mu? Bu kurallar öğretmenler ve diğer personel tarafından nasıl uygulanıyor? Kurallara uymayanlar için nasıl muameleler yapılıyor? Bunları inceleyin.
* Çocukların eğitim programları dışında yaptıkları drama, resim, satranç, yüzme gibi sportif, kültürel eğlenceli aktiviteleri olabilir. Bu aktivitelerin hangi kişiler tarafından verildiğini ve bu kişilerin eğitim durumları hakkında bilgi alın.
* Okulun değerlendirme sisteminin de olup olmadığı önemli. Sürekli şekilde bireysel ve grup gözlemleri, çocukların gelişimlerine bakılarak programların değerlendirilmesi, programın eksik yönlerinin geliştirilmesi gerekir.
* Okulun değerlendirme konusunda bir pedagogdan destek alıp almadığını öğrenin. Bu profesyonel destek oldukça önemli.
* Okul çocukların aileleriyle sıkı iletişim içinde olmak ve çocukların gelişimleriyle ilgili bilgi alışverişinde bulunmak çocuğun gelişimini destekler. Dolayısıyla okul seçerken aile ve okul işbirliğini de değerlendirmemiz gerekir.

Fiziki şartlar

* Sınıflarda hijyen ve temizlik en önemli konulardan biri. Ayrıca mobilyaların çocukların boyunda olması ve sivri kısımlarının kaplanmış olması da çok önemli. Oyuncak ve eğitim malzemeleri çocukların görebilecekleri şekilde yerleştirilmiş olmalı; çocukların yutabilecekleri oyuncak parçaları, kesici aletler, kimyasal maddelere dikkat edilmelidir.
* Sağlık sorunları ile karşılaşıldığında neler yapıldığı da oldukça ciddi bir konu. Okulda sürekli olarak bir doktor, hemşire ya da sağlık uzmanı veya acil durumlarda temasa geçilen doktorlar var mı?
* Çocukların enerjisini atacakları bir bahçenin olması da fiziksel gelişimleri için önemlidir. Bu nedenle bahçesi olmasına özen gösterin.
* Yemek listeleri beslenme uzmanı tarafından mı hazırlanıyor? Ailelere duyuruluyor mu? Bunları mutlaka öğrenin.
* Bu yaş grubundaki çocuklar tehlikelere açık olduğundan dolayı okulda güvenlik önemleri ciddi şekilde alınmış olmalıdır.
* Her yaş gurubuna göre eğitici eğitim materyallerinin bulunup bulunmadığına dikkat edin.
* Okulun eve ne kadar bir mesafede olduğuna dikkat edin. Mümkünse evinize yakın okullar tercih etmeye çalışın, çünkü çocuk okula gitmek için çok erken saatlerde kalkmak zorunda kalabilir, bu durum onun uykusuz kalmasına ve gelişimi için gerekli olan uykuyu alamamasına yol açabilir.
* Kız erkek tuvaletlerinin ayrı ayrı olması küçük çocukları wc ye götürüp getirecek yardımcıların olması önemli.
Tüm bunlarla birlikte evinize yakın okulları bilen tanıyan bir danışmanlık merkezinde çalışan pedagoglarla konuşun. Onlar okullar hakkında en etkili ve tarafsız bilgiye sahiptirler.

Kaynak: Ömer AKGÜL
Uzm. Psk. Dan.
KİM PSİKOLOJİ

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI