Obama’dan Libya’daki saldırıya sert tepki

ABD Başkanı Barack Obama, Libya’da Amerikan Büyükelçisi dahil 4 Amerikalı yetkilinin ölümüne neden olan ABD Büyükelçiliğine yönelik saldırıyı, Mümkün olan en sert ifadelerle kınadı.

Obama ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Beyaz Saray’da kameraların karşısına geçerek açıklama yaptı.

Bugün Amerikan halkının birlik içinde olduğunu belirten Obama, saldırıyı ”Mümkün olan en sert ifadelerde kınadıklarını” söyledi.

Obama, bu hain saldırıyı düzenleyenlerin adalete teslim edilmesi için Libya Hükümeti’yle çalışacaklarını dile getirerek, saldırıyı yapanların kesinlikle adalet önüne çıkarılacağını ifade etti.

ABD Başkanı Obama, ülkesinin, ”Diğerlerinin dini inançlarına leke sürmeye yönelik tüm çabaları reddettiğini ama şiddet içeren eylemlerin de hiçbir haklı gerekçesi olamayacağını” vurguladı.

Bu saldırının ABD ile Libya arasındaki bağları kırmayacağına değinen Obama, saldırıdan sonra Libyalıların büyükelçilik yetkililerine yardım ettiğini, Amerikan Büyükelçisi Chiris Stevens’ı hastaneye götürdüklerini belirtti.

Obama, büyükelçi Stevens’ın, özgürlük mücadelesi verirken Bingazi’de Libyalıların yanında olduğunu ve yardım ettiğini söyledi.

Libya’daki Amerikan diplomatik misyonlarında güvenlik konusunda bu ülke hükümetiyle çalıştıklarını ifade eden Obama, dünya genelinde ABD’nin diplomatik misyonlarında güvenlik önlemlerini artırdıklarını bildirdi.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir