Obama Müslüman dünyaya seslenecek

ABD Başkanı’nın, kritik bir dönemde yapacağı konuşmayla, ‘Arap Baharı’ ve İsrail konusunda mesajlar vermesi bekleniyor

Amerikan Başkanı Obama İslam dünyasına seslenecek.

Konuşmanın ayrıntıları basına sızmaya başladı. Obama, merakla beklenen konuşmasında halk ayaklanmalarına sahne olan Arap dünyasında Amerika’nın uygulayacağı yeni stratejinin ana hatlarını çizmeye çalışacak.

NTV’nin haberine göre; Barack Obama, Mısır ve Tunus’taki siyasi geçiş sürecini desteklemek amacıyla ekonomik yardım planı açıklayacak. Yardım çerçevesinde, Mısır’ın Washington’a yaklaşık 1 milyar dolarlık borcunun silineceği belirtiliyor.

Amerikan Başkanı’nın konuşmasında Yemen ve Bahreyn gibi otoriter rejimlere reform konusunda baskı yapması da bekleniyor. Obama’nın, yönetim karşıtı gösterileri güç kullanarak bastırmaya çalışan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a yönelik tutumunu da sertleştirebileceği belirtiliyor.

Amerikan Başkanı bugünkü konuşmasında Filistin-İsrail sorununa da değinerek tarafları yeniden müzakere masasına dönmeye çağıracak.

‘MÜSLÜMANLARIN KALBİNİ KAZANMASI İÇİN…’

Ama Barack Hüseyin Obama’nın konuşmasıyla Müslüman ülkelerin takdirini kazanmasının bir hayli zor olacağına dikkat çekiliyor.

Independent gazetesinin deneyimli yazarı Robert Fisk’e göre de Obama’nın, Müslümanların kalbini kazanmak için Afganistan ve Irak’tan hemen ayrılacaklarını ve İsrail’e koşulsuz destek vermeyi bırakacağını açıklaması gerekiyor.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI