O uçak kazasında şok eden iddia!

Atlantik Okyanusu’na düşerek 228 kişiye mezar olan Air France uçağı ile ilgili ortaya ilginç bir iddia daha ortaya atıldı!

Alman haber dergisi Der Spiegel’e göre, ismi açıklanmayan bir uzmanın, uçağın kara kutularının incelenmesi sırasında, uçağın kaptanı Marc Dubois’nın acil durum sırasında kokpitte olmadığının tespit edildiğini söyledi.

1 Haziran 2009’da Atlantik’e düşen Air France’ın 447 sefer sayılı uçağı, Rio de Janeiro’dan Paris’e uçmaktaydı. Ayrıca, Türk müzisyen F. Ceren Necipoğlu uçaktaydı.

Neredeyse iki yıldır ulaşılamayan uçağın enkazı geçtiğimiz ay Brezilya’nın kuzey doğu kıyılarının bin kilometre açığında bulunmuştu.

Kara kutu ortaya çıkana dek, diğer uçaklar etrafından dolaşırken, Air France uçağının kötü havaya doğru uçtuğu düşünülüyordu.

Ancak Der Spiegel’in ulaştığı bilgilere göre uçuş ekibi, uçağı fırtına bulutlarının dışında tutacak bir rota çizdiler. Bu rapora göre çizilen rotanın başarılı olduğu, uçak kayıtlarında yüksek türbülansla karşılaşılmadığı ortaya çıkıyor.

Der Spiegel’e açıklama yapan uzmanlar, kötü hava şartlarından kaynaklanan buz kristallerinin “pitot tübü” adı verilen ve uçağın hızının ölçülmesini sağlayan cihazı bozduğunu söylediler. Cihazın arızalanmasının ardından uçağın yükselişe geçmesinin motorları durdurduğu ve uçağın çakılmasına sebep olduğu düşünülüyor.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir