O can çekişirken askerler izledi

fildisi catisma2 - O can çekişirken askerler izlediİç savaşın eşiğindeki Fildişi Sahili’nde Abidjan’a giren Ouattara’ya bağlı güçler, tartışmalı Devlet Başkanı Gbagbo’nun askeri olduğu düşünülen bir kişinin yerde can çekişmesini boş gözlerle seyretti

28 Kasım’daki seçimlerin ardından başlayan çatışmalar giderek şiddetlenirken, çatışma bölgelerinden gelen fotoğraflar insanın kanını donduruyor.

Uluslararası toplumun Devlet Başkanı olarak tanıdığı Alassane Ouattara’ya bağlı güçlerle koltuğunu bırakmayan Laurent Gbagbo’nun askerleri arasında şiddetli çatışmalara sahne olan Abidjan’da, sokaklar cesetlerle ve yaralılarla dolu.

Askerler, yerlerde yatan yaralıların can çekilmesini seyrediyor.

Ülkenin batısında Ouattara güçlerinin kontrolüne geçen Duekoue kentinde 800’den fazla kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin de kaybolduğu açıklandı.

Abidjan kentinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının da yarına kadar uzatıldığı bildirildi.

BM’DEN TAHLİYE KARARI
BM, Fildişi Kıyısı’nda, bürolarına yönelik sık sık düzenlenen saldırıların ardından bu ülkedeki 200 çalışanını helikopterle tahliye etmeye başladı.

Bir BM çalışanı, ülkeden ayrılmalarının istendiğini belirtti.

Tahliye emrinin bütün “asli çalışanlar” için verildiği, asli olmayan çalışanların ise birkaç ay önce tahliye edildiği belirtildi.

BM’nin askeri personelinin hala Fildişi Kıyısı’nda olduğu kaydedildi.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir