Nurs Köyü’nün ismi iade edildi

Said-i Nursi’nin köyü olan Bitlis’in Hizan ilçesine bağlı Nurs Köyü’nün ismi iade edildi. Köyün ismi 1960 darbecileri tarafından Kepirli olarak değiştirilmişti.Bitlis’in Hizan ilçesine bağlı Nurs Köyü’nün ismi iade 52 yıl sonra iade edildi.

Bitlisnews’in haberine göre 1960 darbecilerinin ismini Kepirli olarak değiştirdiği Nurs köyünün orjinal ismi İçişleri Bakanlığının 28.06.2012 tarih ve 3617 sayılı Bakan onayı ile yeniden iade edildi. Said-i Nursi’nin köyü olarak bilinen Nurs Köyü, her yıl binlerce ziyaretçinin akınna uğruyor.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, 1960 yılında ismi zorla değiştirilen Nurs köyünün yeni isminin gerek köy halkı gerekse bölge halkı tarafından tarafından kabul görmediğini söyledi.

Nurs Köyü’nün isiim değişikliğiyle ilgili birçok kez başvuruda bulunduklarını bildiren Kiler, “Nurs Köyünün ismi 1960 yılında Kepirli olarak değiştirilmişti. Ancak hiçbir zaman gerek köylüler tarafından gerekse bölge halkı tarafından benimsenmedi. Kepirli ismi yerine sürekli Nurs ismi kullanıldı. Türkiye’de zaman zaman antidemokratik uygulamaların yaşandığı dönemler olduğunu biliyoruz. Nurs da böylesi bir dönemde zorlama bir şekilde Kepirli olarak değiştirildi. Ak Parti İktidarı ile birlikte birçok anti demokratik uygulama ortadan kaldırıldı. Bizlerde 10 yıldır Kepirli’nin Nurs olması için defaatle girişimlerimiz oldu. Bu girişimlerimiz sonucunda 28.06.2012 tarih ve 3617 sayılı Bakan onayı ile Nurs ismi resmi olarak iade edilmiş oldu. Bu şekilde Üstad Bediüzzaman’a olan vefa borcu da yerine gelmiş oldu. Güroymak’ın da Norşin olarak değiştirilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir. En kısa sürüde bu müjdeyi de vermek istiyoruz” diye konuştu.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI