“Nükleer santraldeki işçiler sınırda”

Doktorlar, Japonya’nın radyasyon sızdıran nükleer santralinde mücadele veren işçilerin uykusuzluk çektiklerini; su kaybı, yüksek tansiyon ve depresyon belirtileri gösterdiklerini ve kalp rahatsızlığı riski taşıdıklarını bildirdiler

Ülkede 11 Mart’ta meydana gelen felakette Fukuşima Daiçi nükleer santralinden sızan radyasyonu kontrol altına almak için hayatlarını ortaya koyan bu işçilerle görüşen doktorlar, işçilerin artık “sınırda” olduğunu bildirdiler.

İşçilerle görüşen Epidemiyolog Takeşi Tanigawa Associated Press’e telefonla yaptığı açıklamada, santraldeki çalışma şartlarının aynı zorlukta devam ettiğini ve böyle gittiği takdirde işçiler arasındaki sağlık sorunlarının artacağını söyledi. Doktor Tanigawa’nın bu teşhisinin, işçilerin radyasyona maruz kaldıkları için değil, yorgunluk yüzünden karşı karşıya bulundukları sağlık riskleriyle ilgili olduğu belirtildi.

Ehime Üniversitesi Tıp Fakültesi Kamu Sağlığı Bölüm Başkanı olan Tanigawa, geçen 4 günde işçilerden 80’iyle görüşme olanağı bulduğunu, ancak işçileri tam bir fiziksel muayeneden geçiremediğini belirterek, işçilerin çok az dinlenebildiklerini, banyo yapamadıklarını, hazır gıda dışında taze hiçbir şey yiyemediklerini ve sürekli radyasyona maruz kaldıklarını anlattı.

Çalışma şartlarının Japon anayasasının garanti ettiği temel haklardan uzak olduğunu kaydeden Tanigawa, işçilerin molalarda spor salonunda yerde yattıklarını, horlamanın büyük bir sorun olduğunu söyledi. Bunun kulağa komik gelebileceğini, ancak horlama yüzünden işçilerin sağlıklı uyuyamadıklarını ve bunun da çalışma verimlerini etkilediğini belirten Tanigawa, çoğu orta yaşlı olan işçilerin uykusuzluk çektiğini, su kaybı ve yüksek tansiyon belirtileri gösterdiğini bildirdi. Doktor Tanigawa, bir işçinin gut hastası olduğunu; işçilerin depresyona girmelerinden ya da kalp hastası olmalarından endişe duyduğunu açıkladı.

Banyo ve iyi bir yatağın onları rahat ettirmekten ziyade verimlerini de artıracağını kaydeden doktor, işin ruhsal stresinin, radyasyona maruz kalma korkusuyla arttığına da değindi.

Santralin operatörü TEPCO da yaptığı açıklama, doktor Tanigawa’nın tespitlerini de dikkate alarak santraldeki çalışma şartlarını daha da iyileştireceklerini bildirdi.

Yetkililer, yaklaşan yaz döneminde sıcak havanın santraldeki sağlık risklerini artıracağından endişe ediyor.

“SAVAŞ MEYDANI”

Santralin 2 numaralı türbin binasında yakın zamanda çalışmış kimliği açıklanmayan bir işçi, TV Asahi’ye yaptığı açıklamada, işçilerin çalıştığı yeri “bir savaş meydanına” benzetti.

Görüntülerde yüzü gösterilmeyen işçi, tribün binasının normalde radyoaktif bir yer olmadığını, ancak arkadaşlarıyla radyasyonlu suyu almak için içeri girdiklerinde dozimetrenin (radyasyon ölçer) öttüğünü anlattı.

Radyasyonun seviyesinin bu kadar yüksek olması karşısında şoke olduklarını belirten işçi, “İşçiler radyasyondan o kadar korkuyor ki işlerine odaklanamıyorlar” diye konuştu.

Doğduğu yeri kurtarmak için santralde çalıştığını söyleyen işçi, “Santralde bugüne kadar biz çalıştık. Bu işi bizden başka kim yapar?” dedi.

BÖLGEYE GİRİŞ YASAKLANIYOR

Japonya’da Fukuşima nükleer santralinin 20 kilometre çapındaki tahliye bölgesinin, girişe yasak bölge ilan edilmesine karar verildi.

Japonya’da 11 Martta meydana gelen deprem ve tsunami felaketinde zarar gören Fukuşima nükleer santralinin 20 kilometre çapındaki tahliye bölgesinin, girişe yasak bölge ilan edilmesine karar verildi.

Japon hükümetinden yapılan açıklamada, kararın Başbakan Naoto Kan’ın bölgeyi ziyaret ettiği sırada alındığı belirtilirken, yasaklamanın bu geceden itibaren yürürlüğe gireceği kaydedildi.

Polisin, bölgede yaptığı kontroller sırasında, radyasyona bağlı riskler yüksek olmasına rağmen 60 kadar ailenin bölgede yaşamaya devam ettiğini saptadığı belirtiliyor.

Fukuşima nükleer santralinin içi, sauna gibi

Fukuşima nükleer enerji santralindeki 2. ünitede çalışmaya başlayan Packbot adlı robotun verilerine göre, santralin içi sauna gibi. Uzaktan kumanda edilebilen bu yüksek manevra kabiliyetine sahip robot, içerideki sıcaklığın 41 derece, nemin ise 94-99 arasında olduğunu bildirdi.

Packbot’tan gelen verilere göre, 2. ünitedeki yüksek sıcaklığa rağmen radyasyon seviyesi, 1. üniteden ve 3. üniteden daha az seviyede.

Nükleer tehlike saçan Fukuşima Nükleer Santrali’ni işleten Tepco firması, durumun kontrol altına alınmasının altı ila dokuz ay süreceğini açıklamıştı.

TSUNAMİ’DE ÖLENLERİN ÇOĞU YAŞLI

Japonya Ulusal Polis Ajansı, ülkede geçen ay meydana gelen tsunamide ölenlerin üçte ikisinin yaşlılar olduğunu açıkladı. Ajans, yaşlıların boğularak hayatlarını kaybettiklerini belirtti.

Ulusal Polis Ajansının bu hafta yayımladığı verilere göre, yaşları tespit edilen 11.108 tsunami kurbanının yüzde 65’i 60 yaş ve üzeri. 1.899 kurbanın yaşları ise bilinmiyor. Tsunamideki ölüm nedenlerinin yaklaşık yüzde 93’ünü boğulma oluşturuyor. Geriye kalanlar yangınlarda ya da başka nedenlerden hayatlarını kaybetti.

Japonya’da 11 Mart’ta meydana gelen şiddetli deprem ve tsunamide 27 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor. 14 bin kişinin halen kayıp olduğu ülkedeki bu felaket daha çok yaşlı nüfusun yaşadığı kuzeydoğu kıyılarında etkili olmuştu

Etiketler: ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI