NOKİA ANDROİD SİSTEMİNE Mİ GEÇECEK?

ABD’de düzenlenen CES 2013 fuarında konuşma yapan Nokia CEO’su Stephen Elop’un, ‘Andorid’e geçebiliriz’ sinyali verdiği öne sürüldü.
Las Vegas kentinde düzenlenen Tüketici Elektronikleri Fuarı (CES 2013), binlerce şirketin üst düzey yöneticisinin de katılımıyla devam ediyor. Bu isimlerden biri olan Finlandiyalı cep telefonu devi Nokia’nın CEO’su Stephen Elop, İspanyol El Pais gazetesinin mağduru oldu.

Elop, El Pais ile gerçekleştirdiği röportajda, Android işletim sistemi hakkında kendisine yöneltilen bir soruya cevap olarak, ‘Bugün Microsoft ile işbirliği yapmaktan memnunuz, ancak her şey mümkün’ ifadesini kullandı. Açıklama, gazetenin internet sitesinde, ‘Nokia’nın Microsoft ile olan ortaklığından memnun olmadığı ve gelecekte Google’ın Android işletim sistemine geçebileceği’ şeklinde yansıdı.

Ancak TechCrunch sitesi, Elop ile yapılan röportajın yayımlanmadan önce çevirmenlerin elinden geçtiğini ve doğru olmayan iddianın da yanlış anlam içeren kaynaktan yayıldığını belirtti.

ELOP GERÇEKTE NE DEDİ?

Nokia, röportajda geçen ifadeleri daha sonra basına sundu. DigitalTrends sitesi Elop’un kullandığı ifadeyi şöyle belirtti:

“Ekosistemlerde yaşanan mevcut savaşlar içinde, biz Windows Phone ile savaş veriyoruz… Şimdi sorduğumuz soru, bu savaş nasıl gelişir? Bundan sonra ne var? Android veya diğer oyuncuların gelecekteki rolü ne olacak? Geleceğe daha derinden bakıyoruz, ancak piyasaya sunduklarımız açısından baktığımızda ve şu an üzerinde odaklandığımız işi ele aldığımızda, Windows Phone ile yolumuza devam ediyoruz.”

Açıklamadan anlaşıldığı gibi, Nokia’nın Windows Phone işletim sistemi kullanmaya devam edip etmeyeceği kesin olmasa da, Android’e yöneleceklerine dair sinyal de bulunmuyor. Finli şirketin, uzun bir süre Windows Phone’dan vazgeçeceği de düşünülmüyor.

El Pais’teki yanlış çeviri kurbanı röportaj, Nokia’nın Android ile ilişkilendirildiği ikinci yanlış gelişme oldu. Aralık 2012’de, bir Linux yazılım geliştiricisi Nokia’nın Google Android işletim sistemi üzerinde çalıştığını öne sürmüş, ancak iddia asılsız çıkmıştı. Nokia’nın, Android üzerinde çalıştığı değil, Here Maps uygulaması için yazılımcı aradığı anlaşılmıştı.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI