”Netenyahu, Hesabını İyi Yap”

Başbakan Erdoğan, İsrail Başbakanı Netenyahu’ya ateş püskürdü.
Başbakan Erdoğan, Mısır’da yaptığı açıklamayla hem İsrail Başbakanı Netenyahu’ya hem de İsrail’in Gazze saldırılarına ses çıkarmayan ülkelere ateş püskürdü. Erdoğan, Netenyahu’ya seslenerek, “2008 yılında değiliz, 2012 yılındayız. Hesabını iyi yap” dedi.

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

“İSRAİL ÇOCUKLARA ACIMAZ”

Gazze’ye füzeler atan İsrail, Gazze’den atılan roketleri bahane etmeye devam ediyor. Üç tane ölüsünü üç yüz gösteriyor. Ama öbür tarafta 50 Filistinliyi beş gösteriyor. Bu İsrail’in maalesef karakteristik yapısıdır, cibilliyetinde vardır. Her zaman bunu böyle yapmıştır. Aynısını bize yapmadı mı?

Uluslar arası sularda, Gazze’ye insani yardım taşıyan tüm otuzu aşkın insanın bulunduğu o gemiyi vurmadılar mı? 9 tane şehidimiz olmadı mı? sadece Furkan yavrumuzun vücudundan beş tane mermi çıktı. Ve bir tanesi iki kaşının arasına sıkılmış mermiydi. Bunu yapan kim? İsrail. İsrail budur.

İsrail çocuklara acımaz. Onlar dokuz aylık yavruları vuracak kadar acımasızdır. Cumhurbaşkanlarına malum Davos’ta da söylemiştim, ‘Siz çocukları öldürmeyi iyi bilirsiniz, orantısız güç kullanmayı iyi bilirsiniz. Çünkü sizde adalet, insaf diye bir şey yoktur. Siz zulmederek ezerek yükselmeyi hep kendinize ideal edinmişsinizdir’

Bakın 2008 seçimi öncesinde yaptılar. Gazze’de 1500 şehit var. Şimdi yine seçim yaklaştı, yine aynı provayı yapıyorlar.

“2008’DE DEĞİLİZ, HESABINI İYİ YAP”

Ben buradan Nethanyahu’ya sesleniyorum. Şu an da 2008 değil, 2012 yılındayız. Bilesin ki 2012’nin şartları 2008’in ki gibi değildir, hesabını iyi yap.

Ben sayın Obama’ya da Putin’e de söyledim. Kendilerine şunu özellikle ifade ettim. Gelin fazla vakit kaybetmeden ateşkesi ilan edelim, şu iş durdurulsun. Fakat, dün yine devam etti. Siz İsrail tarafını ikna edin biz de Hamas’la Mısırlı kardeşlerimizle görüşelim bu işi yoluna koyalım.

“BM’DEN BİR ŞEY BEKLEMİYORUM”

Dün gördüğünüz gibi başbakanlık binasını da vurdular, yerle bir ettiler. Siyasi liderler vurulmaya başlandı. Eğer dürüstlerse, samimiyseler, o zaman egemen güçlerin yapması gereken bir şey var.

BM Güvenlik Konseyi’nden bu noktada artık ben çok şey beklemiyorum. Dünyada barışı sağlamak için bir BM Güvenlik Konseyi artık beş tane liderin dudakları arasına sıkışmıştır. Oradan çıkacak ifadeler kararlardır tüm dünyayı ilgilendiren. Ama şu anda bu konuda atılmış bir adım yok.

“BİZ ADALET İSTİYORUZ”

Sayın Obama’dan bunu istedik. Ama dün yine aynen İsrail’in bombalamaları devam etti. Söylenen ne? Hamas’a söyleyin de roketleri durdursun. Yahu İsraillilerin canı kıymetli de Gazze’dekilerin kıymetsiz mi? Biz adalet istiyoruz. Eş zamanlı olarak ateş durdursun.

“SİZİN SESİNİZ NE ZAMAN ÇIKACAK”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Ben Arap Ligi’ne de sesleniyorum sizin sesiniz ne zaman çıkacak diyorum. Ne zaman? Yani oturacağız yemekleri yiyeceğiz, sohbetleri yapacağız e ondan sonra dağılacağız. Bunun ne anlamı var?

Aynı şeyi tabi İslam İşbirliği Teşkilatı’na da sesleniyorum. Siz ne yapıyorsunuz? Kendilerine bunları hep söylediğimiz için burada söylüyorum. İlk defa burada söylemiyorum. Onun için bu kurumların, kuruluşların reforme edilmesi şart. Bu iş böyle yürümez” dedi.

“İSRAİL’E DE, GAZZE’YE DE SESLENİYORUM”

Erdoğan, “İsrail yönetimine de sesleniyorum, Gazze’ye de sesleniyorum. Öncelikle ateşkes, süratle ve bunun 24 saat içerisinde sağlanması gerekir. Bunu uzatmak her iki tarafa da hiçbir şey kazandırmaz.

İkincisi, yine söylüyorum, artık 2008’in şartları yok. Bugünkü şartlar çok farklı.

Üçüncüsü, diyorum ki kademeli olarak uygulanan bu ambargolar kaldırılmalıdır ki bölgeye bir rahatlama gelsin ve süratle de 90 gün içinde bu görüşmelerin başlatılmasında fayda görüyorum.

Bu adımların atılması lazım ve bu sürecin başlatılması lazım. Tekrar tekrar, artık bu anlaşmalar yapboz tahtasına dönmesin. Artık puzzle oynamayı bırakalım” dedi
Haftanın Kareleri

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI