NAZLI ILICAK %8 OY KAYBINI DEĞERLENDİRDİ

Sabah Yazarı Nazlı Ilıcak, AKP’nin oy kaybettiği ifade edilen son anketi değerlendirdi.
Sabah Yazarı Nazlı Ilıcak, Andy-Ar’ın Ağustos anketini köşesinde değerlendirdi. AKP’nin yüzde 8’e yakın oy kaybettiği ankette dikkat çeken bir diğer taraf da yeni bir parti için yaklaşık yüzde 60 civarında bir isteğin olduğuydu.

İşte AKP ve CHP’ye mesajlar dolu bir Nazlı Ilıcak yazısı;

Andy-Ar’ın Ağustos 2012 gündem araştırmasına göre, AK Parti’nin oyları geriliyor. Tabii gene en büyük parti, AK Parti ve CHP’ye göre açık ara önde. Ama seçimlerden hemen sonra, Temmuz 2011’de % 54, Kasım 2011’de % 55’e kadar yükselen oranlar, Nisan 2012’de % 49.6’ya düşmüştü; ağustosu kapsayan son araştırmada % 46.7. Buna mukabil, CHP’de de ilerleme göze çarpmıyor.

Andy-Ar, sonuçları kararsızlar dağıtıldıktan sonra veriyor ama, % 6’lık “hiçbir partiyi desteklemediğini” belirten bir protesto oyu var. Seçimlerden sonra yükselen tek parti MHP. Temmuz 2011 % 13.3 iken, MHP’nin oy oranı ağustos araştırmasında % 16.

Bence, PKK terörü ve Suriyepolitikası AK Parti’ye oy kaybettirdi. Andy-Ar sormuş:

– Hükümetin Suriye konusunda attığı adımları nasıl değerlendiriyorsunuz?
% 18 Olumlu, % 67 Olumsuz (% 14.6 Fikrim Yok) Vatandaşlarımızın pek çoğu, Suriye’deki iç savaşın Türkiye’ye yansıyan sonuçlarından kaygılı. Barışsever bir halkız ve savaşın eşiğine gelindiği endişesini yaşıyoruz. Ayrıca, PKK terörünün yaygınlaşmasının temelinde de, Suriye ve İran ilişkilerinin bozulması görülüyor.

Bir başka ilginç sonuç, yeni bir partiye duyulan ihtiyaç:

– Yeni bir siyasi lider ve partiye ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz?
Evet % 60.4, Hayır % 28.9.

Bu netice üzerinde Tayyip Erdoğan’dan ziyade, Kemal Kılıçdaroğlu düşünmeli. AK Parti ve lideri % 50’ye yakın bir desteğe sahip olduğuna göre, yeni bir parti ihtiyacını seslendirenler, muhtemelen muhalefeti yetersiz görenler.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir