Mutlu olmanın yolları

Her insanın güzel bir yanı var…

Kişisel gelişim uzmanı Asım Yekeler, insanların modern çağda büyük kalabalıklar içinde yalnızlık çektiğini ve daima mutsuzluk yaşadığını belirterek, ”Mutlu olmanın en önemli yollarından biri sağlıklı olmak, diğeri ise kişinin kendisiyle barışık yaşamasıdır” dedi.

Iğdır’da son dönemde artan intihar vakalarının ardından Valilik tarafından oluşturulan ”İntihar Eylemlerini Önleme Kurulu” kentte bir dizi faaliyet yürütürken, gençlere ve kadınlara yönelik olarak da ”Mutluluğun Yolları” semineri düzenlendi.

Kültür merkezinde düzenlenen seminere katılan Kişisel Gelişim Uzmanı Asım Yekeler, insanların günümüzde yaldızlı koltuklarda, mutsuzluk yaşadığını ifade ederek, ”Şekille boğulmuş beraberlik var ama insanlar yapayalnız. İnsan, yaratılanlar içerisinde en mükemmelidir. Her insanın güzel bir tarafı mutlaka vardır. Önemli olan kötü tarafların arasında güzeli bulabilmektir. Mutluluk, cepleri para doldurarak, makamları yükseltmekle sağlanamaz” dedi.

İnsanın mutlu olabilmesini 5 ana başlıkta topladığını ifade eden Yekeler, bunlardan ilkinin sağlıklı olma, ikincisinin kişinin kendisiyle barışık ve kendisine aşık olması, 3′üncüsü kendi dışımızda eşya ve insanları sevme, 4′üncüsü her işte adil olma, 5. olarak da Allah’a iman sahibi olmanın mutluluğun temel şartlarından olduğunun altını çizdi.

Başarının sırrına da değinen Yekeler, şunları kaydetti:

”Bir idareci, mahiyetindeki memurlarını mutlu edebiliyorsa başarılıdır. Bir baba evinin ziline bastığında içeriden ‘yaşasın babam geldi’ sözlerini duyabiliyorsa başarılı bir babadır. Eğer içeriden gelen ses ‘eyvah babam geldi’ ise o baba başarısızdır. Gerek baba gerek bir idareci güneş gibi olmalıdır. Gelmediği zaman ihtiyaç duyulmalı ve özlenmelidir, sevilmek demek özlenmek demektir.”

”Mutlu olmak için önce kendimizi sevmemiz, aşık olmamız lazım” diyen Yekeler, aksi takdirde insanın mutlu olmasının zor olduğunu anlattı.

Türkiye’de insanların kitap okumadığına vurgu yapan Yekeler, ülkemizde bin 500 kütüphane varken, Fransa’da 65 bin kütüphane bulunduğunu söyledi.

İnsanların makam ve mevki kaybettiklerinde krize girdiğini, iflas ettiğinde intihara kalkıştığını belirten Yekeler, ”Buna gerek yok… Mevla nasıl taktir etmişse o olacaktır. Mevlana ‘Hiçbir şey benimdir deme yanımdadır de’ buyurmuştur. Hiç kimsenin yarın için garantisi yoktur. Makam, bilgi, servet, her şey misafirdir, böyle düşünmeli ve mutlu olmalıyız. Aşırı hırs öfke mutlu olmaya engeldir. Mutlu olmak için Allah’a inanmak gerek. İnanmasanız mutlu olmazsınız” ifadelerini kullandı.

Yekeler, mutlu olmak için ayrıca anne ve babanın da mutlu edilmesi, onların da gönlünün hoş tutulmasının gerekli olduğuna işaret etti.

Düzenlenen seminere Iğdır Valisi Amir Çiçek, Iğdır Üniversitesi Rektörü İ. Hakkı Yılmaz ve Emniyet Müdürü Cemil Tonbul’un yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Vali Çiçek, sunumunun ardından Asım Yekeler’e teşekkür plaketi takdim etti.

AA

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI