Mobil Uygulamalarla Değişen Sohbet Alışkanlıklarımız

İnternet üzerinden tanımadığı insanlarla sohbet etmek bugünün insanları için zaten 7/24 yapılan bir şey olduğundan dolayı rutin bir eylem olsa da, 15 sene kadar öncesine gidildiğinde bu fikir oldukça heyecanlı bulunuyordu. Merak uyandırıcı bir fikir olarak internet aracılığıyla hiç tanımadığı ve muhtemelen de hiçbir zaman tanışmayacağı kişilerle sohbet etmek ilginç geldiğinde bu yıllarda sohbet odaları kelimenin tam anlamıyla dolup taşıyordu. Nitekim çevirmeli ağ bağlantısı sesiyle kulaklarının pası silinen insanlar ADSL’nin vaat ettiği “döneme göre” yüksek hızda internet bağlantısı sayesinde IRC ve ICQ gibi yazılımların kullanıcısı oldu. IRC kanallarında sabahlara kadar sohbet eden, işine okuluna uykusuz kalarak giden insanlar şaşırtıcı derecede kısa bir sürede bu yeniliği benimsemişti.
MSN ile tanışınca ilk defa görüntülü ve canlı sohbet etme imkânına sahip olunması, modası asla geçmeyecekmiş gibi düşünülen ICQ ve IRC’nin çarçabuk popülerliğini yitirmesine sebep oldu. MSN bu zamanlarda birçok insan için yurtdışında yaşayan akrabalarla telefon parasını düşünmeden ve görüntülü olarak görüşmek demek olsa da, çoğu insan bu teknolojiyi de bir eğlence aracı olarak kullandı. MSN döneminde o kadar popüler oldu ki, insanlar birden fazla MSN hesabı kullanmaya başladı ve bu yüzden de ortaya çoklu oturum programları çıktı. Bugün yeni insanlarla tanışmak için canlı sohbet sitemize tıklaması yeterli olan internet kullanıcıları, meşakkatli üyelik işlemleri olmadan sohbet odalarına anında giriş yapabiliyor.
Facebook ile birlikte ilk defa sosyal medya diye bir kavram ile tanışan internet kullanıcıları, bu sosyal medya aracının sohbet etmenin de çok daha fazlasını vaat ettiğini kısa sürede fark etti. Bir modaya dönüşen Facebook’ta takılmak, beraberinde onlarca farklı sosyal medya aracının da hayatımıza girmesini sağladı. Günümüzün en çok kullanılan sosyal ağı olarak 1 milyar aktif kullanıcı sayısı deviren Facebook bile artık bilgisayardan ziyade akıllı telefonlar üzerinden kullanılıyor. Tıklanan sohbet odaları yüzlerce çevrimiçi kişiyle anında konuşmaya başlama imkânı sunarken sosyal medyada tanımadığınız birisiyle iletişime geçmenin pek de kolay olmaması, hala sohbet sitelerinin yoğun bir trafiğe ev sahipliği yapmasını sağlıyor.

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI