Mladiç yakalandı

634282 detay - Mladiç yakalandıBosna savaşında Bosna Sırp ordusu komutanı, Srebrenitza katliamının baş sorumlusu görülen R. Mladiç tutuklandı

Sırbistan resmi kaynakları, düzenlenen operasyonda Bosnalı Sırpların askeri lideri Ratko Mladiç’in yakalandığını doğruladı.

Alınan bilgiye göre, Lahey’deki uluslararası savaş suçları mahkemesince 16 yıldır aranan Mladiç’in yakalanmasına yönelik Sırp istihbaratının çalışmalarının ardından özel polis birlikleri, Zrenyanin kenti yakınlarında Lazarevo köyüne operasyon düzenledi. Operasyonda ”Milorad Komadiç” sahte kimliğini kullanan Ratko Mladiç yakalandı.

Sırbistan gizli servisi BIS de Ratko Maldiç’in, beş saat önce Sırbistan’da sahte kimlikle tutuklandığını doğruladı.

Mladiç’in yakalanması üzerine Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç’in, devlet başkanlığı binasında basın toplantısı düzenleyeceği açıklandı.

Bu arada, Mladiç’in yakalanması Bosna-Hersek’te heyecanla karşılandı.

Ülke genelindeki televizyonlar haberi flaş olarak verirken, Mladiç’in sorumlu tutulduğu Bosna-Hersek’teki katliamlar ile ilgili arşiv görüntülerini yayımlamaya başladı.

BM savaş suçları mahkemesi 1992-1995 yıllarındaki Bosna Savaşı sırasında soykırım suçu işlediği gerekçesiyle Ratko Mladiç’in tutuklanması emrini çıkarmıştı. AB de Sırbistan’a Birliğe üye olabilmesi için Mladiç’i yakalama şartı koymuştu.

SIRBİSTAN’DAN AB HAMLESİ

Avrupa Komisyonu sözcüsü, “tutuklanan kişinin, gerçekten Mladiç olabileceğine inanmak için tüm nedenlere sahip olduklarını” belirterek, yine de Sırbistan yönetiminin bunu doğrulamasını beklediklerini kaydetti. Sözcü, bu kişinin Mladiç olduğunun doğrulanması durumunda, “Sırbistan’ın tarihiyle ve halkıyla uzlaşmanın önemini anladığını ve somut biçimde Avrupa yolunda ilerlemek istediğine karar verdiğini düşüneceklerini” dile getirdi.

SIRBİSTAN’IN ÇABALARI YETERSİZ

Lahey’de eski Yugoslavya için kurulan Savaş Suçları Mahkemesi savcısı Serge Brammertz, Mladiç’in yakalanması konusunda Sırbistan’ın gösterdiği çabaların “yeterli olmadığını” belirtti.

AA

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI
Günün sözü Günün sözü

İnsanları sevmeme ve onlara tekrar yaklaşmama imkân yoktu; çünkü en inandığım, en güvendiğim insanda aldanmıştım.

DEVAMI