Miyom nedir

Miyomlar (leiomyom) vücudun bı çok yerinde oluşan iyi huylu benign olusumlaridir.Ancak kadınlarda en sık rahim (uterus) de oluşur.Rahim agzindada (servisk) olusabilir ama çok nadirdir.Yumurtaliklarda oluşan benign miyom değil kisttir.

Vucutta,kollarda,bacaklarda ve iç organlarda bile çok nadir olusabilir.Rahimde oluşan miyom ameliyatini kadin hastalıkları ve doğum uzmanı (jinekolog) açık veya kapalı olarak yapar.Cok nadirde olsa diğer organlarda oluşan miyom ameliyatini branş doktorlar yapar.

Miyomlar alındıktan sonra 3-6 ay arasında hamile kalması onerilir.Eger ameliyatta rahim tamamen alinmissa hamile kalmasi imkansızdır.Ama sadece miyomlar alinmissa hamile kalinabilir.

Miyom ameliyatı yapılırken genelde anestezi uygulanir yani hasta uyutulur.Nadiren de spinal anestezi (belden uyuşturma) ile de ameliyat yapılır.

Miyom ameliyatı sonrasinda birkaç gun en fazla bı hafta az miktarda kanama olur.Eger adet kanamasindan fazla olursa doktora başvurulmalıdır.Karinda şişlik operasyonun ilk günü gaz çıkarmama nedeniyle olur fakat gaz cikardiktan sonra sislik kaybolur.

Miyom ameliyatindan sonra en az bir ay süre ile cinsel ilişki yasaklanır.Hastanin ağrısı olur ilişkide zorlanır hem de kanamalar , lekeler olduğu için ilk ay cinsel ilişki yasaklanir.ilk ay sonrasinda ise doktora cinsel  ilişki başlayabilir mi diye  sorulmalıdır.

 

 

 

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

KADIN OLMAK KADIN OLMAK

Kadın sustu, adına sinsi dediniz Sanki siz melektiniz. Kadın güldü, hafif dediniz Sanki siz ahlakınızı kiloya vurmuştunuz. Kadın konuştu, geveze dediniz Sanki siz çok...

DEVAMI
Kadınca Kadınca

EVDE CİLT BAKIMICilt bakımı için güzellik salonlarında vakit harcamak istemeyenlere ve daha ekonomik yollarla cilt bakımını yapmak isteyenlere önerilecek...

DEVAMI
Tarçın Zayıflatır Mı Yoksa Söylenenler Efsane Mi? Tarçın Zayıflatır Mı Yoksa Söylenenler Efsane Mi?

İnsan bedeni üzerinde birçok açıdan faydası bulunan tarçın son birkaç yıldır kilo vermek isteyenlere mucizevi sonuçlar vaat eden bir...

DEVAMI