MİT’ten Uludere Açıklaması

Uludere’de olay gününe ilişkin bilgi paylaşımı yapıldı mı? MİT merakla beklenen sorunun cevabını verdi.

Haber: MİT'ten Uludere Açıklaması

Uludere‘de istihbaratın kaynağı konusundaki tartışmalar sürerken hükümet ve TSK’nın yaptığı “İstihbarat, milli kaynaklardan” açıklamasının ardından gözlerin çevrildiği Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), bir kez daha Uludere konusunda açıklama yaptı.

MİT, Uludere‘de olay gününe ilişkin hiçbir bilgi paylaşımı yapılmadığını bildirdi.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Uludere saldırısının gerçekleştiği gün herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmadığı bildirildi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Uludere alt komisyonu özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gönderdiği bilgi ve belgeleri incelemek için toplandı.

İncelenen belgeler arasında MİT‘in ‘Uludere olayıyla ilgili’ savcılığa gönderdiği belge de vardı.
Belgede Uludere olayının meydana geldiği günle ilgili şu ifadelerin kullanıldığı öğrenildi: “Somut bir hareket ve sızmadan söz etmedik. 28 Aralık’ta kimseyle bilgi paylaşmadık.”

MİT, 5 Ocak 2012 günü, kuruluşunun 85. yıldönümünde de basın mensuplarını ağırlayarak basında yer alan “Yanlış istihbarat MİT“ten” şeklindeki haberleri yalanlamıştı.

MİT, toplantı sonrasında da yazılı bir açıklama yayınlamıştı. Genelkurmay Başkanlığı ve Atalay’ın açıklamalarında, MİT‘in bu olayla ilgili yanlış bir istihbarat verdiğine ilişkin bir husus bulunmadığına ve hangi şartlar altında Genelkurmay Başkanlığının hedef değerlendirmesi yaptığının detaylı izah edildiğine işaret edilen açıklamada bütün bunlara rağmen bir gazetecinin MİT‘e yönelik ithamlarının sürdüğüne dikkat çekilmişti.

”Kurumumuzu hedef alan bu gerçek dışı yayınlara devam edilmesi dolayısıyla konuya ilişkin kamuoyunu aydınlatacak yeni bir açıklama yapılması gereği duyulmuştur” denilen açıklamada şunlar kaydedildi:

”Öncelikle şu gerçeği bir kez daha ifade etmek isteriz ki; 28 Aralık 2011 tarihinde hayatını kaybeden 35 vatandaşımız ile ilgili olabilecek grup, yer, tarih, sayı ve geçiş güzergahlarına ilişkin Teşkilatımızca herhangi bir istihbarat paylaşımı gerçekleştirilmemiştir”

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI