Memur Zammı Yüzde 11’i Buldu!

Hakem Kurulu’nun açıkladığı % 4+4’lük memur zammı enflasyon ve farkla %11’e çıkacak.

 HakemKurulu’nun açıkladığı % 4+4’lük memur zammı enflasyon ve farkla % 11’e çıkacak.

Yapılan zamlar sonrasında en düşük memur maaşı 112 lira artarak bin 520 liraya yükselecek. En yüksek devlet memuru ise 10 bin 672 lira alacak. Kamu GörevlileriHakemKurulu’nun yüzde 4+4 olarak açıkladığı memur zammı maaşa yüzde 11 olarak yansıyacak.

Maliye Bakanlığı yetkilileri, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun bu yılın ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci 6 ay için yüzde 4 (4+4) olmak üzere, memur maaşlarına yaptığı zammın, 2012’de kümülatif yüzde 8.2 oranına karşılık geldiğini bildirdi. Bu oranın üzerine, enflasyonu aşması durumunda enflasyon farkı da eklenecek. 1 Ocak-15 Mayıs’ı kapsayan dönemde alınamayan zamlar ise topluca ödenecek. 15 Haziran’dan itibaren memurlara zamlı maaşları verilecek. Memurların 2013’te de ocak ayında yüzde 3, temmuz ayında yüzde 3 zam alacağını belirten yetkililer, enflasyon hedefinin aşılması durumunda gelecek yıl yapılacak zamlara enflasyon farkının da yansıtılacağını ifade etti.

ÖZEL SEKTÖRÜN ÇOK ÜZERİNDE

Beklentilerin çok üzerinde gerçekleşen ve yüzde 11’i bulan zam oranlarıyla kamunun cazibesi daha da arttı. Çünkü Secretcv. com’un, bin 225 firma ile yaptığı 2012 yılının zam oranlarını araştırdığı anket sonuçlarına göre özel sektör çalışanları ortalama yüzde 8 zam aldı.

memur zammi yuzde 11 i buldu 3668583 8373 b - Memur Zammı Yüzde 11'i Buldu!Aynı şekilde Mercer’ın yaptığı ücret araştırmasına göre şirketler çalışanlarına bu yıl yüzde 7.5-8 oranında zam yaptılar. Türkiye Personel Yönetimi Derneği (Peryön) tarafından hazırlanan 2012 yılı ücret artışları anketine göre de özel sektörde personele yapılacak ortalama maaş zammı yüzde 7.5 olarak belirtilmişti. Ancak özel sektörden birçok şirket, bu oranların çok daha altında zam yaptı. Ayrıca hiç zam yapmayan firmaların sayısı da oldukça yüksek.

“4+4″LÜK ZAMMIN PERDE ARKASI

Toplantıda tarafların gergin tartışmalar yaşadığı ve zam önerilerinin görüşmelere damgasını vurduğu ortaya çıktı. Gerginliğin artması üzerine heyete başkanlık eden Sayıştay Başkanı Recai Akyel’den “uzatmayın” uyarısı geldi. Hatta Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Başbakan Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik’le telefonla görüştü.

ŞİMŞEK: OTURUP BÜTÇEYE BAKACAĞIZ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçenin üçte birinin memura gittiğini belirterek, “İmkânlarımızın çok ötesine taştı. Onun için de oturup şimdi bütçeyle ilgili ne tür tedbirler alacağız, ona bakacağız” dedi. Şimşek, “Resim son derece açık ve net. Bütçede 75 milyonun hakkı, hukuku var. Sadece memur ve işçinin değil. Bütçenin üçte biri memura gidiyor. 2002’de bütçenin yüzde 18’i kamunun personel giderlerine harcanıyordu” diye konuştu.

MEMURA GECİKME FAZİZİ NE KADAR OLACAK?

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun son noktayı koyduğu memur maaşları, taraflara üç gün içerisinde yazılı olarak bildirilecek ve Resmî Gazete’de yayımlanacak.

Memura ödenecek 6 aylık maaş farkı için yüzde kaç faiz uygulanacak?

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun son noktayı koyduğu memur maaşları, taraflara üç gün içerisinde yazılı olarak bildirilecek ve Resmî Gazete’de yayımlanacak.

Karar, 29 Mayıs tarihinde alındığı için, en geç 2 Haziran 2012’de Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girecek.

Önceki uzlaşılan konular ve 29 Mayıs tarihli Kamu Görevlileri Hakem Heyeti Kararına göre 15 Haziran’da,

1- 2012 yılının ilk altı ayında maaşlara yüzde 4, ikinci altı ayında maaşlara yüzde 4 zam yapılacaktır.

2- Yılın ilk altı ayı için 6 aylık maaş farkı verilecektir.

3- Enflasyonun bu oranı aşması halinde enflasyon farkı verilecektir.

4- 1 Ocak ila 15 Mayıs 2012 tarihleri arasına isabet eden maaş farkı tutarına yüzde 9 gecikme zammı uygulanacaktır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI