Memur Zammı ‘Hakeme’ Kaldı!

Hükümet ile Memur-Sen arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı.

Memur ve memur emeklilerinin zamlı maaşlarını belirlemek için sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinin dünkü son oturumunda taraflar “uzlaşma” sağlayamadı. Sabah başlayan ve geç saatlere kadar süren toplu sözleşme görüşmelerinde kıran kırana pazarlık yaşandı.

Zam tekliflerinin ardı ardına revize edildiği toplantıda Memur-Sen de yıllık yüzde 16 olarak önerdiği teklifini, 2012 için yüzde 7,5+7,5, 2013 içinse yüzde 6,5+6,75’e çekti. Hükümet 2012 yılı için verdiği yüzde 3 +3’lük zam teklifini önce yüzde 3,5+3,5’a, sonrasında yüzde 3,5 artı 4’e çıkardı. 2013 yılı içinse yüzde 2+3 olan teklifini, yüzde 3+3’e çıkardı. Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, teklife “şaka gibi” yorumunu yaparak masayı terk etti.

“Buçuklu teklife buçuklu yanıt verdik” diyen Gündoğdu, hükümetin teklifini yenilemesi için saat 24’e kadar süre verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise nihai tekliflerini sunduklarını bildirerek, sürecin herkese hayırlı olmasını diledi. Uzlaşma olamaması nedeniyle görev Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na geçecek. Kurul, en geç 29 Mayıs’a kadar zam oranlarını belirleyecek.

KONCUK: VERİLEN SÖZLERİN ALTINDA KALMIŞTIR

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 30 Nisan’da başlayan toplu sözleşme görüşmelerinin kamu çalışanları ve emekliler yönünden ‘hayal kırıklığı’ olduğunu belirtirken, “Kamu İşveren Kurulu, masada verilen sözlerin altında kalmıştır” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Koncuk, toplu sözleşme görüşmelerine verilen arada, gazetecilere yaptığı açıklamada, 30 Nisan’da başlayan toplu sözleşme görüşmelerinin kamu çalışanları ve emekliler yönünden ”hayal kırıklığı” olduğunu öne sürdü. Toplu sözleşme masasında, cuma günü ”tamam” denilen, ”sıcak bakıldı” denilen konuların, pazartesi günü soğumuş olarak karşılarına çıktığını ifade eden Koncuk, cuma gününden bu yana geriye giden tekliflerle karşı karşıya kaldıklarını vurguladı. Koncuk, şunları kaydetti:

“Kamu İşveren Kurulu, masada verilen sözlerin altında kalmıştır. Bunu çok net ifade ediyorum. 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile öğretmeni yok sayan, akademisyeni yok sayan, din görevlilerini yok sayan, hekim dışı sağlık çalışanlarını yok sayan, polisi, subayı, astsubayı yok sayan bir anlayış vardı. 2 milyon 100 bin kamu çalışanını yok sayan bir anlayış vardı. Umut ettik ki toplu sözleşme masamında düzeltilir. Kapalı kapılar ardında yapılan düzenlemelerin, kamu çalışanlarına ızdırap verdiğini biliyoruz. Toplu sözleşme masasında 700 bin öğretmen hesaba kitaba alınmadı. Eğitim öğretim davasının ana enstrümanı olan 700 bin öğretmen, müsteşarın, genel müdürün, daire başkanının geleceği adına feda edilmiştir. Akademisyenler, sağlık çalışanları feda edilmiştir. Bütçe disiplini uğruna feda edilmişlerdir. Yıllardır bu bütçe disiplinin arkasına saklanan hükümetin bu anlayışlarını biz reddediyoruz. 9 bin dolar milyoneri peydahlanınca, 2011 yılında bütçe disiplini bozulmuyor, Türkiye Yunanistan’a dönmüyor ama kamu çalışanlarına, emeklilere 3 kuruşluk zammı verdiğimiz zaman Türkiye Yunanistan’a döner gibi böyle akıl almaz gerekçelerin arkasına saklanılıyor.”
Kamu çalışanlarına artık sokakların işaret edildiğini belirten Koncuk, ”Kamu çalışanları, 23 Mayıs’ta, Türkiye genelinde, iş bırakma eylemi yapacaktır. Öğretmenlerimiz ders vermeyecek, sağlık çalışanları hizmet üretmeyecek, trenler çalışmayacak, uçaklar uçmayacak, kamu çalışanları 1 gün boyunca hizmet üretme gücünden gelen gücünü kullanarak hizmet üretmeyecek. Bütün vatandaşlarımızdan özür diliyoruz. Ama iktidar sessiz kaldığımız sürece anlaşılıyor ki bundan sonraki yıllarda da kamu çalışanlarının, emeklilerin sosyal haklarına, ekonomik haklarına, hep kör bakacak. Bu anlayışı değiştireceğiz. Bu anlayışı ancak kamu çalışanlarının iradesi değiştirebilir. Kimse kamu çalışanlarını tehdit etmesin. Kamu çalışanları iş bırakacak ve hiç kimse ceza veremeyecektir” ifadelerini kullandı.

“HÜKÜMET TERCİHİNİ KAMU EMEKÇİLERİNDEN, EMEKLİLERDEN YANA YAPMAMIŞTIR”

KESK Genel Başkanı Lami Özgen de, hükümetin en son nihai teklifi getirdiğini belirterek, bunun hiçbir yenilik içermediğini söyledi. Sadece, buçukluk bir artışın olduğunu, bunun dışında diğer bütün haklara yönelik herhangi bir yeni gelişmenin gündeme gelmediğini kaydeden Özgen, “Hükümetin bu teklifi, hazırladığı bütçe çerçevesinde elbette politik bir tekliftir. Aynı zamanda bütçenin önemli bir siyasi belge olduğunu biliyoruz. Yani hükümet bu bütçeyle politik tercihini zenginden yana, sermayeden yana yapmıştır. Ama bu tercihi asla ve asla bu ülkenin en fakir kesimi olan kamu emekçilerinden, emeklilerinden yana yapmamıştır. Hem kamu emekçileri açısından hem de emekliler açısından bugünkü toplu sözleşme sonuçları ve hükümetin teklifi büyük bir hüsrandır” diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda hükümetten yeni bir teklif geldi. Hükümet, 2012 yılı için memur maaşlarına yüzde 3.5+4 zam teklifinde bulundu. 2013 yılı için de teklif yüzde 3+3 oldu. Bakanlıkta, toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamu işveren heyeti olarak Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti’ne nihai teklifi sunduklarını belirtirken, teklifin ve sürecin hayırlı olmasını diledi. Görüşülmeye konuşmaya engel hiçbir şeyin olmadığını belirten Bakan Çelik, “Hiç kimsenin dediği de olmadı, dikkat ederseniz bizim dediğimiz de olmadı. Benim dediğim olacak diye bir şey söz konusu değil. Bu süreç devam ediyor” ifadesinde bulundu. Çelik, bu sürecin hukuk çerçevesinde devam etmesini umduğunu belirtti.

MEMUR-SEN BAŞKANI GÜNDOĞDU: “24.00’E KADAR YENİ TEKLİFİ OLURSA BEKLİYORUZ”

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Kamu İşveren Heyeti’nin getirdiği yeni teklifte 2012 için 3,5+4 öngörüldüğünü, 2013 için bir yenilik olmadığını belirtirken, “Ek ödeme yok, eş yardımında artış yok, taban aylığa zam yok, 4-C’liye yüzdelik zam yok, emekliye zam yok, toplu sözleşme ikramiyesine zam yok, yok, yok, yok” dedi.

Memurlar ile Hükümet arasında devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde verilen arada açıklama yapan Gündoğdu, görüşmelere ara verdiklerini belirterek, “Kamu İşveren Heyeti’nin getirdiği yeni teklif 2012 için 3,5 4, 2013 için bir yenilik yok, ek ödeme yok, eş yardımında artış yok, taban aylığa zam yok, 4-C’liye yüzdelik zam yok, emekliye zam yok, toplu sözleşme ikramiyesine zam yok, yok, yok, yok. “Bunu daha fazla uzatmanın bir anlamı yok’ dedik” ifadesinde bulundu.

Kamu İşveren Heyeti’nin, diyalogda, centilmenlikte sorunu olmadığını ama cömertlik sorununun bulunduğunu vurgulayan Gündoğdu, “Saat 24.00’e kadar telefonlarımız açık. Konfederasyonda yeni müzakere edilebilir tekliflerini bekliyoruz. Telefonumuz açık, Kamu İşveren Heyeti, kasanın kapısını açarsa, telefonumuzla bize ulaşabilir. 24.00’e kadar yeni teklifi olursa bekliyoruz” dedi.

Toplu sözleşmenin sabah 08.30’a kadar imzalanabileceğine işaret eden Gündoğdu, istediklerinin olmaması durumunda Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na müracaat edeceklerini dile getirdi.
Heyetiyle birlikte konfederasyon merkezine geçtiklerini belirten Gündoğdu, genel toplu sözleşme boyutuyla imza atma imkan ve ihtimalinin hiç olmadığını ifade ederken, şunları kaydetti:

“İmza atabilmek için teklifi müzakere edilebilir bulmalıydık. Buna göre, teklifler gözden geçirilmeliydi. Böyle bir ortam hiç olmadı. Hizmet kolları boyutuyla kazanımların içeriğine bir bakıp, genel başkanlarla bunu değerlendireceğiz. Eğer yeni bir teklif gelmezse ilk toplu sözleşme maalesef rica, minnet yasası olan toplu görüşme yasasının ve toplu görüşmenin gerisinde gerçekleşmiş olacak. Bunun da bu şekilde algılanmadığı tablosunu görüyoruz. Eğer yeni Türkiye’nin, yeni demokratik adımlarının çalışanlar boyutuyla ekmeklerini büyütmeye yönelik bir yaklaşım sergilenseydi, bunun kazananı sadece memur olmayacaktı. Emekli olacaktı, esnaf olacaktı, bakkal olacaktı, manav olacaktı. Sonuçta Türkiye karlı çıkacaktı.”
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gündoğdu, bir soru üzerine “Yarın sabah 08.00’e kadar ortamı değerlendirelim, görelim. Başkanlar Kurulu ile pazartesi günü 7 saatlik bir toplantı yaptık. Hem 29 Mayıs’a kadar hem de 29 Mayıs’tan sonrasına ilişkin sistemimizi biliyorsunuz, kararlarımızı önceden alıp hazır tutmak. Görüşmeye göre, devreye sokmak. Eyleme ilişkin planlarımızı ilk önce sizle paylaşırız. Eylem yapacağımızı, tepkisiz kalmayacağımızı bunun içinde, her tür eylem çeşitliliğinin olacağının buradan altını çizerek ifade ediyorum” şeklinde konuştu.

“Eylem içinde iş bırakma olacak mı” şeklinde bir soruya Gündoğdu, “Kamu-Sen, KESK, saygın iki konfederasyonumuz, yasa gereği onlar tekliflerini masaya taşıdılar. Birlikte hareket edebilirler. Ama bizim böyle bir birlikteliğe ihtiyacımız yok. Hem üye sayısı itibarıyla hem de bakış itibarıyla hem de olayları tanımlama ve yaklaşma boyutuyla… 1 Mayıs gibi hepimizi ilgilendiren bir konuda bile 3 ayrı miting yapmak durumunda kalmışsak burada da farklılıklar ya da birleşmeler olabilir. Ama bizim gündemimizde böyle bir tasarı söz konusu değil” yanıtını verdi.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI