MEKSİKALI DEV BANKA TÜRKİYE’DE YATIRIM YAPMAK İSTİYOR

Ekonomi – 18 Ekim 2012 14:13
Meksika’nın önemli ekonomik aktörlerinden BBVA Bancomer, Türkiye’de yatırım planlıyor.
Şirketin yönetim kurulu üyesi Edvardo Arrangoiz Crespo, Türkiye’nin yatırım açısından fırsatlarla dolu bir ülke olduğunu belirterek, işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

Her yıl ekonomik ve siyasi alanda etkin, yatırım fırsatlarıyla ön plana çıkan ülkeleri ziyaret ederek işbirliği imkanları araştıran BBVA Bancomer, 2012 hedefi olarak Türkiye’yi seçti. Meksika’nın Ankara Büyükelçisi Jaime Enrique İnocencio Garcia Amaral’ın da aralarında bulunduğu BBVA Bancomer Heyeti, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ı ziyaret etti. Çağlayan ziyarette yaptığı konuşmada, Bancomer heyetinde tekstilden madenciliğe kadar önemli iş adamlarının bulunduğuna dikkat çekti.

Bancomer’in Türkiye’nin küresel önemine binaen geldiğini vurgulayan Çağlayan, Türkiye’nin Latin Amerika, Amerika ve Meksika’ya ihracatın yüzde 48 arttığına dikkat çekti. Ekonomi Bakanı, Meksika’ya ithalatın yüzde 11 arttığını, 2 ülke arasındaki dış ticaret hacminin 661milyon dolara çıktığını bildirdi.

Edvardo Crespo da kuruluşları hakkında geniş bilgi verdi. 1 trilyon 600 milyar dolar gelire sahip olduklarını bildiren Bancomer’in yönetim kurulu üyesi, Türkiye ile benzerliklerini dile getirdi. Türkiye’nin Asya ile Avrupa arasında bir köprü vazifesi gördüğüne işaret eden Crespo, kendi ülkelerinde Türklere gösterecekleri sahillerinin olduğunu kaydetti.

Meksika bankacılık pazarın yüzde 30’una sahip olduklarını ifade eden Crespo, 2 binden fazla şubelerinin olduğunu açıkladı. Bu sebeple ekonomide ilgi çekici, iş fırsatlarıyla donanan turistik cazibesi olan ülke aradıklarını anlattı. Crespo, Türkiye’nin bu kriterlere uyduğunu dile getirdi ve Türkiye ile Meksika arasındaki ticareti desteklemek açısından İstanbul’dan Meksika’ya direk uçuşların olması gerektiğini vurguladı.

Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Edvardo Crespo, Türkiye’ye fırsat arama amaçlı geldiklerini belirterek, herhangi bir sektör tespit etmediklerini, her türlü alanı değerlendirmek istediklerini ifade etti. Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI