Mafya’nın Para Basma Makinesi “Şike”

Medya tarafından hiç gündeme gelmeyen mafya-futbol ilişkisi şike iddianamesinde resmen gözler önüne seriliyor.

Haber: Mafya'nın Para Basma Makinesi 'Şike'

Şike operasyonu sonrası iddianamede çok açık bir şekilde anlatılsa da medya tarafından gündeme getirilmeyen en önemli konulardan biri de futbol-mafya ilişkisi.

Şike davasında 1 numara olarak gösterilen ve yasadışı suç örgütü lideri Sedat Peker‘in adamı olarak bilinen Olgun Peker iddianamede ”Aziz Yıldırım‘la bağlantılı çalıştığı iddia ediliyor. Peker’in sahibi olduğu Refleks Menajerlik isimli şirketinde bulunan belgelerde 2005-2006 sezonuna ait, Gökdeniz Karadeniz ve Aziz Yıldırım arasında imzalanan bir transfer sözleşmesinin ele geçirildiği ifade ediliyor…

Ayrıca iddianamede, Fenerbahçe adına Refleks Menajerlik isimli şirkete menajerlik bedeli olarak 295.000 Euro ve 50.000 Euro ödeme yapıldığının görüldüğü, Gökdeniz Karadeniz‘in hiçbir dönem Fenerbahçe kulübünde futbol oynamadığı dikkate alındığında, şahsın transferi yapılmış gibi gösterilerek, Aziz Yıldırım tarafından Olgun Peker‘e yaklaşık 350 000 Euro ödeme yapıldığının anlaşıldığı” açıkça ifade ediliyor.

İlhan Yüksel Ekşioğlu‘nun Sedat Peker‘in manevi oğlu olarak bilinen ve suç birlikteliği olan Olgun Peker ile sıkı irtibatlı olduğu, futbolcu transferinde şahısla birlikte hareket ettiği’ şeklinde bir bilgininde olduğu belirtilerek, iddianamede çok önemli bir yapının varlığından bahsediliyor.

“MAFYA FEDERASYON BAŞKANINI BELİRLİYOR”

Gazeteci Ecevit Kılıç ”Mecnun Odyakmaz ismine dikkat çekerek, Bülent Uygun‘un sonradan yapıya dahil olduğunu, Olgun Peker ve Vedat Peker’in de yapı içerisinde yer aldığını” iddianamenin açıklanmasından çok önce ifade etmiş; “90’lı yılların sonunda mafya, futbolda çok daha etkindi. Federasyon başkanlarını mafya belirliyordu.

Haluk Ulusoy, Mehmet Ağar ve Korkut Eken‘e güvenerek, Peker’i ve Alaatin Çakıcı’yı karşısına almış, ardından 50 koyun keserek Çakıcı’ya kendisini affettirmiş, Federasyon başkanı olmuştur” iddiasında bulunmuştu.

Kılıç, Aziz Yıldırım ve Sedat Peker‘le ilgili iddialarında; ”Peker’in kırmızı bültenle arandığı dönemde, Peker’in desteği ile başkanlığa gelen Yıldırım, yönetim kurulunun tamamını alarak teşekküre gidiyor. Sedat Peker, bunu doğruluyor; “Ama çay, kahve içmeye geldiler.” diyor. Aziz Yıldırım reddediyor. Bu olaydan sonra aralarındaki bağ çok güçlendi. Bir yerde arıza yaşadılar. Peker, Odyakmaz’ı Fenerbahçe‘de altyapı sorumlusu yapmak istedi. Ama Yıldırım, bunu göze alamadı. Odyakmaz, çetenin iki numaralı sanığı olarak göz önündeydi. Yargılanıyordu. İlişkileri kopar gibi oldu, yeniden toparladılar…” demişti.

Aziz Yıldırım için Saffet Sancaklı neyse Mecnun Odyakmaz da odur ” diyen Ecevit Kılıç, bir diğer mafya lideri Alaattin Çakıcı‘nın da Beşiktaş Kulübündeki rolüne dikkat çekerek, ”Alaattin Çakıcı‘yı Beşiktaş‘a musallat eden Süleyman Seba‘dır. O kongrede güvenliği Çakıcı’nın adamları sağladı. Çakıcı kongre üyesi oldu. Seba, her yerde aranıyorken uçağa binemezdi, maçlara Çakıcı’nın adamlarının götürdüğü iddia edilmişti” dedi.

KELEBEK OPERASYONUNDAN ŞİKE’YE

Mafya-Futbol ilişkisine dair şike iddianamesindeki ayrıntılar ise çok önemli noktalara işaret ediyor; ”2004 yılında Kelebek kod adlı operasyon kapsamında hakkında işlem yapılan Sedat Peker‘in; bazı futbol kulüplerinin başkan ve yöneticileriyle, tribün amigoluğu yaptığı dönemde kurduğu irtibat ve ilişkileri de kullanarak futbol camiası içerisine girdiği, buradan bazı maçların sonucuna tesir ederek veya futbolcu transferlerinde etkin rol oynayarak çıkar elde etmeye çalıştığı” açık bir şekilde ifade ediliyor.

Yine yapılan operasyon öncesinde ve sonrasında Sedat Peker liderliğinde hareket eden Mecnun Odyakmaz (Sivasspor Kulübü Başkanı) ve Olgun Peker‘in (Giresunspor Kulübü Eski Başkanı) futbol dünyasındaki irtibatlarını kullanarak suç örgütünün açıklarını kapattıkları ve bu sektörden rant elde ettikleride iddianamede geçen bir diğer ayrıntı.

İddianamede; Kelebek operasyonu kapsamında Olgun Peker‘in futbol camiası ile birebir irtibatlı olduğunun görüldüğü, Olgun Peker‘in bu dönem içerisinde Sedat Peker‘in ismini kullanarak futbol kulüpleri üzerinde baskı kurmaya, dönem içerisinde hakem atamalarında etkin olmaya çalıştığıda detaylı bir şekilde anlatılmakta.

Fenerbahçe Yönetim Kurulu üyesi İlhan Yüksel Ekşioğlu‘nun Sedat Peker‘in manevi oğlu olarak bilinen ve suç birlikteliği olan Olgun Peker ile sık irtibatlı olduğu, futbolcu transferinde şahısla birlikte hareket ettiği ve örgüt üyesi şüphelilerden Avukat Sami Dinç’in aynı zamanda Olgun Peker liderliğindeki suç örgütüyle de yoğun irtibatının bulunduğu anlatılan iddianamede;

Aziz Yıldırım‘ın, İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu aracılığıyla şike faaliyetlerinde bulunmanın yanı sıra, kimi zaman direkt -Sedat Peker Grubu ile bağlantılı olduğu da iddia ediliyor.

FEDERASYON’DAN YILLARDIR SES YOK

Gazeteci Faruk Arslan, Peker ve Aziz Yıldırım arasındaki ilişkiye değinerek, “Sedat Peker‘in başını çektiği mafya grubu 2001 yılından beri neredeyse her futbolcu transferinde müdahil olmuş, şike operasyonlarında kuryelik yapmış, hakemler üzerinde baskı oluşturmuştur.TFF, baskıyı bilmesine rağmen ses çıkarmamış ve Yıldırım’ı kendisini imparator olarak görmeye alıştırılmıştır. Peker kardeşlerin yönettiği menajerlik sistemi yozlaşmış ve tekelleşmiştir. Mecnun Odyakmaz‘ın yanısıra Giresun ve Rize kökenli mafya elemanları, FB’nin işlerini yapan taşeronlara dönüşmüş” olduğunu iddia etmişti.

Bu durum şike iddianamesinde ise şöyle geçiyor;

Peker grubuyla uzun bir geçmişe dayanan ve süregelen irtibatları olan örgüt lideri Aziz Yıldırım‘ın bu bağlantılar sayesinde Sedat Peker isminin futbol camiası içerisindeki korkutucu gücünü şike faaliyeti yürütülen şahıslar üzerinde bir baskı aracı olarak kullanması, Bülent İbrahim İşçen, Abdullah Başak gibi isimlerin Peker grubuyla ilişkisinin diğer şahıslarca ve futbol kamuoyunca bilinmesi nedeniyle Aziz Yıldırım‘ın bu şahısları bilerek kulüp içerisinde ve çevresinde tutup kendisine muhalif isimler üzerinde bir baskı oluşturma amacı ile yönlendirdiği anlatılıyor.

Savcı son duruşmadaki mütalaasında, Sedat Peker‘in yakını olan 1 numaralı sanık Olgun Peker için silahlı suç örgütü kurmak suçundan cezalandırılmasını istemişti. Mahkeme’nin vereceği karar sonrasında menejerlik, mafya ve futbol ilişkisinin nasıl şekilleceğini ise önümüzdeki sezon çok daha net olarak görme imkanına sahip olacağız…

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI