“Konuşamamak …

images?q=tbn:ANd9GcQ9vQ9Qi6dw2uqRfU06lnUWIBx ctkuun8fUc qonqmB2TVvfANPA - "Konuşamamak ...
Bugün artık konuşa konuşa ihtilafa düşen,anlaşmazlıklarını büyüten bir toplum haline geldiğimiz kesin.
Bu durumda düşünmeliyiz ki atalarımızın yanıldığı hükmüne varmadan önce,bunca konuşulan söze sarf edilen sözcüklere rağmen gerçek anlamda,”konuşma”nın ne olduğu üzerinde epey bir düşünmemiz gerekiyor.
Deyim yerindeyse “İnsanlar konuşa konuşa,hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşırlar”sözü,bizim uygarlığımızın bir mütearifesi.
Bu deyimde ki “konuşa konuşa”ifadesi,söz kullanma çokluğu ve devamlılığı teşvik ediyor gibi görünüyor.
Bu zorluğu aşmanın yolu,önce günümüz insanlarının tutum,davranış,düşünce ve hatta inançlarındaki onların şahsi kusurlarından kaynaklanmadığını içtenlikle kabul etmekten geçiyor.Haklılık payınız yada iddaanız bu durumu kurtarmaz.
Ne kadar haklı olursanız olun üslubunuzdaki sertlik ve kişiselleştirilmiş tenkitler,sadece karşı tarafın son derece tutarlı olan düşünceleriniz dahi kendi varlığına karşılık bir saldırı gibi algılamasına sebebiyet verecektir.
Fakat denilebilir ki, bazen biri çıkıyor karşınıza,bir cüretle saçma sapan fikirlerin doğruluğundan bahsedebiliyor.Böylelerinin tutarsız olan düşüncelerini ispatlamak üzere şöyle esaslı bir münakaşaya girip ağızlarının payını vermekten kaçınalım mı peki?Niyetimiz,söyledikleri baştan ayağa yanlış da olsa muhatabımızı alt edip küçük düşürmekse,evet!
Lakin muhatabı yenme arzusunun altında nefs vardır;ve haliyle bunda “hayır” yoktur.O yüzden anlamak için “anlayışlı olmak,” yani muhataba karşı şefkat ve ılımlı yaklaşmak ..

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Gündem Gündem

90 li yillarin arabesk sanatcilarindan olan Güllü , geçen yıl gecirdigi mide kucultme ameliyatından sonra verdiği kilolar la saskinlik...

DEVAMI
Ramazan sohbetleri Ramazan sohbetleri

Müslümanlar için farz olan oruç ayı Ramazan-ı Şerif’in bir diğer huzur veren kısmı ramazan sohbetleri yapmaktır.3 aylar başladıktan sonra...

DEVAMI
Hurmanın Faydaları Nelerdir? Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Çok değerli bir besin kaynağı olan hurmanın faydaları nelerdir ? İçerisinde hangi vitaminler vardır.Hurma sadece Ramazan ayında...

DEVAMI