Komşuda beklenen karar

Suriye’de hükümet istifa etti, geçici Başbakan Itr

Suriye’de yaklaşık iki haftadır süren iktidar karşıtı gösterilerin ardından, hükümet istifa etti. Suriye Devlet Televizyonu’nun son dakika olarak geçtiği habere göre, Devlet Başkanı Beşşar Esad hükümetin istifasını kabul etti.

ITRİ GEÇİCİ BAŞBAKAN

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın bugün istifa eden hükümetin başındaki Naci Itri’yi geçici başbakan olarak görevlendirdiği bildirildi. Suriye’nin resmi haber ajansı, 2003’ten bu yana başbakanlık görevini sürdüren Itri’nin geçici başbakan olarak görevlendirildiğini duyurdu.

LİBERALLER VE STATÜKOCULAR

Suriyeliler için Baas Partisi istenmeyen kurum ve uygulamaların sembolü iken, Devlet Başkanı Esad’ın halk tarafından liberal tarafa konumlandırılması dikkat çekiyor. Halk, yönetime ilişkin değerlendirmelerinde Esad ve mevcut yönetimi birbirinden ayırarak, Esad’ı, “reform yapmak isteyen, ancak etrafındaki bazı kişilerce engellenen bir lider” olarak görüyor. Bir süre önce açıklanan reform kararları bazı çevreler tarafından geç kalmış kararlar olarak değerlendirilirken, bazı çevreler ise 2005 yılında da benzer reform kararlarının açıklandığına, ancak bu kararların bir kısmının gerçekleştirilebildiğine dikkat çekerek, “Arap dünyasında başlayan kitlesel hareketin Esad’ı kendisine engel olanlara karşı reformun zorunluluk olduğunu göstermek açısından avantajlı hale getirdiğini” savunuyor. Bu nedenlerle ülkede reform yapılmasının önündeki en önemli eşiğin “yönetici katındaki liberaller ve statükocular arasında var olan çekişmede kimin galip geleceği” olduğu, baskın görüş olarak dile getiriliyor.

REFORMLAR VE SİVİLLEŞME

Suriye’de kurumsal ve zihniyet değişiminin önünü açacağı varsayılan reform kararlarına statükocu kesimin nasıl tepki verdiği veya vereceği ise henüz netlik kazanmadı. Ülkede 1962 yılında uygulamaya konulan olağanüstü halin kaldırılması, İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere çeşitli kurumların sivilleştirilmesi, güvenlik birimlerinin görev tanımının yeniden yapılması, yasama-yürütme-yargı kavramlarının oluşturulması, yargının bağımsızlaştırılması ve bireysel hakların tanımlanması gibi birçok alanda reform öngörülüyor. Siyasi Partiler Yasası’nda olası değişiklik, tek parti olan ve halk nezdinde itibarını yitiren Baas Partisi’nin etkisini kıracağı için “statükocuların hoşuna gitmeyeceği” yorumları yapılıyor. Ülkede bugün yapılan kitlesel “birlik gösterileri” ise halkın liberal kanada verdiği desteğin gösterilmesi açısından çok önemli sayılıyor.

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI