Koç, 2012’de 6,5 milyar liralık yatırım yapmayı planlıyor

09.03.2012

Koç Topluluğu, 2012 için 6,5 milyar liralık kombine yatırım planlıyor. Bu sene ihtiyatlı büyümeyi temel alan grup, 4 bin eleman istihdam edip personel sayısını da 85 bine çıkarmayı hedefliyor.Koç Topluluğu’nun 2011 sonuçları açıklandı. Şirket, geçen sene faaliyet karını yüzde 34 artışla 5,5 milyon liraya, net karını yüzde 22 artışla 2,1 milyar liraya çıkardı. Koç Topluluğu’nun üst yöneticisi (CEO) Turgay Durak, 2011’i başarıyla geride bıraktıklarını belirtti. Durak, “Dünyada ekonomik ve siyasi anlamda önemli bir dönüm noktasındayız. 2012’de de toplam yatırımlarımızı iki katına çıkarmayı hedeflerken, ihtiyatlı büyüme hedefimiz, büyük getirileri olan yatırımlarımız ve güçlü ihracatımız ile Türkiye ekonomisi için değer yaratmaya devam ediyoruz.” dedi.

Koç Holding’in 2011 performansını değerlendiren Durak, geçen senenin güç ve değişken bir konjonktürün gölgesinde kaldığını; ancak Türkiye’nin belirsizliklere karşın büyük başarılar elde ettiğini vurguladı. Durak, “En önemli ticaret ortağımız olan Euro Bölgesi’nde büyüme yüzde 1,6 ile sınırlı kalırken; ülkemiz yüzde 8’den fazla büyüdü. Koç Holding olarak faaliyet yürüttüğümüz sektörler, genel ekonomiden daha iyi performans sergiledi.” yorumunu yaptı.

Koç Topluluğu şirketlerinin, ihracatta yavaşlamayı artan piyasa payları ile bertaraf etmeyi başardığını da aktaran Durak, şöyle devam etti:

“Kombine dış gelirlerimiz 2010’a göre yüzde 34 artarak 17,9 milyar ABD Doları’nı bulurken; toplam ülke ihracatında Tüpraş birinci, Ford Otosan ikinci, Tofaş dördüncü, Arçelik ise altıncı oldu. Böylece şirketlerimiz; Türkiye’nin toplam petrol ve petrol ürünleri ihracatının tamamına yakınını; adetsel olarak binek oto ve hafif ticari araç toplam ihracatının yarısını; dayanıklı tüketim ve elektrikli makine ihracatının ise üçte birini yapıp Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 11’ini karşıladı. ”

“2012’DE KONSOLİDE CİROMUZ 80 MİLYAR LİRAYI BULACAK”

Koç Topluluğu CEO’su Durak, 2012 için de büyük hedefler koyduklarını vurguladı. Sene sonunda konsolide cirolarının yüzde 9 büyüme ile 80 milyar lirayı aşacağını; ihracat gelirlerinin yüzde 6 artacağını ve toplam kombine yatırımlarının 6,5 milyar lirayı bulacağını öngördü. 2008’den bu yana tüm şirketlerinde uyguladıkları sıkı risk yönetimi önlemlerinin 2012’de uygulanacağından söz eden Turgay Durak, satın alma ve özelleştirmelerle ilgili yeni fırsatları da yakından izleyeceklerini savundu ve şunları ifade etti:

“Bunun içinde en büyük pay, Tüpraş’ın Fuel-oil Dönüşüm projesine ait. Gelecek senelerde devreye girecek yeni araç projeleri devam eden Ford Otosan, Tüpraş’tan sonra en fazla yatırım bütçesi bulunan şirketimiz. Arçelik, Tofaş, Otokoç ve Yapı Kredi Bankası ise en büyük tutarda yatırım harcaması planlayan diğer şirketlerimiz. Bunların yanı sıra daha bütçelemediğimiz ancak odaklandığlımız elektrik üretimi ve beyaz eşya alanlarında ayrı açılımlar ve özelleştirme projeleri de bulunuyor. Kısaca nakit pozisyonumuzu hem paydaşlarımıza önemli getiri sunacak hem de Türkiye ekonomisinin büyümesinde büyük rol oynayacak projelerde değerlendirmek amacıyla faaliyetlerimize aralıksız devam ediyoruz.”

TOPLULUKTAN 4 BİN YENİ İSTİHDAM

Koç Holding’in konsolidasyona tabi şirketlerinde 2011 sonu itibari ile ülke içinde 73 bin 339; dışında ise 7 bin 648 olmak üzere toplam 80 bin 987 kişinin çalıştığını duyuran Durak, “2011’de istihdamımızı yüzde 11 artırdık. 2012’de toplam istihdamı 85 bin mertebesine getirmeyi hedefliyoruz; dolayısı ile yaklaşık 4 bin kişiye daha yeni istihdam yaratmış olacağız.” dedi.

Durak, 2011 sonunda enerji sektörünün, toplam gelirlerinin yüzde 63’ünü, faaliyet karının ise yüzde 45’ini oluşturduğunu anlattı. Fortune tarafından yapılan dünyanın en beğenilen şirketleri araştırmasında Koç Holding’in enerji sektöründe ilk sırayı alarak Türkiye bayrağını bir defa daha dünya sıralarında yukarılara taşıdığını belirtti.

Grup şirketlerine de değinen Durak, Koç Topluluğu’nun Türkiye otomotiv sektöründe üretim, ihracat ve istihdam yaratmada öncü konumunun devam etmesi için yatırımlarına devam ettiklerini vurguladı. 2011’de toplam otomotiv üretiminde yüzde 51 pay aldıklarını aktaran Durak, Ford Otosan’ın sektörde 10’uncu defa birinci olduğunu; Tofaş’ın ise ikinci sırada yer aldığını dile getirdi.

Turgay Durak, Arçelik ile ilgili olarak, “Avrupa’daki yavaşlamaya karşın pazar paylarını artırmaya devam eden Arçelik, Batı Avrupa’da pazar payını 3 senede yüzde 3,6’dan yüzde 5,9’a çıkardı. Türkiye’de ise yüzde 50’yi aşan piyasa payıyla önderliğini korudu. Türkiye’deki en fazla patent başvuru sayısına sahip olan Arçelik, enerji ve su tasarrufu en fazla seviyede ürünler geliştirmeye devam ederek ürün gamını yenilikçi ürünlerle genişletmeye devam etti.” açıklamasında bulundu.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI