Kıvırcık Ali’nin ölümü AİHM’de

Kıvırcık Ali’nin ölümü AİHM’ne taşındı. Kıvırcık Ali olarak bilinen sanatçı Ali Özütemiz ’in ölümü ile sonuçlanan trafik kazasına ilişkin, aile avukatı AİHM’ne başvuruda bulundu.

11 Şubat 2011 tarihinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Kıvırcık Ali’nin ölümü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşındı. Ailenin avukatı kazada ihmaller olduğunu savunarak harekete geçti.
Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda konuyla ilgili açıklama yapan Özütemiz ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, kazada ihmaller bulunduğunu savunarak, ”Yolda trafik işareti yok, aydınlatma yok, kaya tuzu kullanılmış ve bu mıcır etkisi yapmış. Yol kenarında TIR dorseleri var. Onlara çarpmamak için rahmetli, kazaya maruz kalıyor. Bütün bu ihmaller zinciri nedeniyle ‘taksirle ölüme sebebiyet vermek’ten dolayı savcılığa başvurmuştuk” dedi.
Rezan Epözdemir, Karayolları Trafik Genel Müdürlüğü yetkilileriyle ilgili ilk polis tutanağında kusurun Özütemiz’de olduğunun ifade edildiğini hatırlatarak, ”Akabinde keşif yapıldı, bilirkişiler Karayolları yetkililerinin de kusurlu olduğunu söylediler. Sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’ne gitti dosya. Üniversite, tanzim ettiği raporda yine alt düzeyde Karayolları yetkililerinin de kusurlu olduğunu belirtti” diye konuştu.
Dava açılması aşamasında kamu görevlisi olan Karayolları yetkilileri için savcılığın izin istediğini ancak gerekli iznin İstanbul Valiliği’nce verilmediğini söyleyen Rezan Epözdemir, şunları kaydetti:
”Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz ettik ancak bu itiraz reddedildi. Böylece savcılık tarafından takipsizlik kararı verildi. İç hukuk yolu tükenmiş oldu. İç hukuk yolunun tükenmesinin ardından kamu vicdanı rahatlamadığı, adalet tecelli etmediği ve ailede hala makul soru işaretleri olduğu için süreci uluslararası yargıya intikal ettirdik. Bugün itibariyle AİHM’e başvurduk.”

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir