Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a özerklik yanıtı

Kılıçdaroğlu, Hakkari mitingi nedeniyle kendisini eleştiren Erdoğan’a sert yanıt verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hakkari mitingi nedeniyle kendisini eleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Mardin’den yanıt verdi. Erdoğan’ı eleştiren Kılıçdaroğlu, “Bugün gene konuşmuş, efendim ‘Türk bayrağı yoktu’. Türk bayrağı 75 milyonun ortak simgesi, şerefidir. Bölücülük yapma. Sen kim, o bayrağı diline almak kim. Özerklik şartı 1988 yılında parlamentodan geçmiş, kanun çıkmış haberleri yok. Yerel yönetimlerin mali özerkliğini de savunuyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Mardin’de düzenlediği mitinge katıldı. CHP binasının karşısındaki boş alanda toplanan partililere otobüs üzerinden seslenen Kılıçdaroğlu, Mardin’in dinlerin ve dillerin buluştuğu, herkesin barış ve huzur içinde yaşadığı ender kentlerden biri olduğunu söyledi. Türkiye’de barış ve kardeşliği getirecek olan partinin CHP olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “Bugün birisi bana diyor ki; ‘Barışı sağlamak için bir formülün varsa bana ver’ Recep bey diyor. Formül arıyorsan gel Mardin’e. Değişik etnik dinlerden vatandaşlarımız var. Yüzyıllardır barış içinde, huzur içinde yaşıyorlar. Mardin huzurun, Mardin barışın başkenti. Niye Türkiye’de yapmıyoruz. Niye Türkiye’de barış kardeşlik olmasın, bir eksiliğimiz var mı? Eksikliğimiz Hükümet” şeklinde konuştu.

“AKP’NİN MASKESİNİ İNDİRECEĞİM”
Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin yoksulların, ezilenlerin, halkın partisi olduğunu, yeni bir çığır açacaklarını ifade ederek, “Üçüncü bir yol olarak Güneydoğu’ya geliyoruz. Size güvenip geliyoruz. Biz herkesin kimliğine, inanıcına, düşüncesine saygılıyız. İnsan düşüncelileriyle Allah’ın yarattığı en değerli varlıktır. Bizim başımızın üzerinde yeri vardır. Sayın Başbakan buraya gelmişti, televizyonda izliyorum. 78 tesisi hizmete açmış. Mardin’de işsizlik olmaz. 78 tesis dile kolay. Bir bekçi, bir çalışan nerden baksan 140 kişi iş bulur. Arkadaşlarıma talimat verdim. Bunu getirin bakalım dedim. Helal olsun diyecektim. Falan köyde okulun boyası badanası yapılmış. Burada bir park var, şehir merkezinde. Her halde işsiz Mardinliler otursun diye. 78 tesis nerede? Ben görmüyorum. Arkadaşlarıma söylüyorum onlar da bilmiyorlar. Van’a gitmiş 365 tesis açmış, tesislerinden en önemlisini söylüyorum. Suyun kloru akmasın diye küçük bir alet var. Onu da açmışlar tesis olarak. AKP’nin maskesini indireceğim, halka doğruları söylemiyorlar” diye konuştu.

“AKP HAPİSHANE YAPAR, CHP FABRİKA”
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır’a yeni cezaevi yapılacağı yönündeki açıklamasını hatırlatarak, “Bunlar 9 yılda, 49 hapishane yaptılar. 49 fabrika yapsalardı daha iyi olmaz mıydı? AKP hapishane yapar, CHP fabrika. AKP baskı yapar, CHP özgürlük. AKP baskıcı rejimi esas alır, biz özgürlüğü” dedi.

“ATANAMAYAN ÖĞRETMEN KAVRAMI KALMAYACAK”
Kalabalıktan bir kişinin atanamayan öğretmenleri hatırlatması üzerine Kılıçdaroğlu, “Elazığ Kovancılar’daydım. Bir öğrenci geldi, ‘Kemal bey bizim öğretmenimiz yok’ dedi. Dışarıda öğretmen var, okul var, öğrenci var. Okul, öğrenci, öğretmeni buluşturmuyorsun. Size söz veriyorum halkın iktidarında atanamayan öğretmen kavramı kalmayacak” dedi.

“TÜRK BAYRAĞI 75 MİLYONUN ORTAK SİMGESİ, ŞEREFİDİR”
Başbakan’ın kendisine yönelik “Hakkari mitinginde Türk bayrağı yoktu” eleştirisine sert sözlerle cevap veren Kılıçdaroğlu, “Bugün gene konuşmuş, efendim ‘Türk bayrağı yoktu’. Türk bayrağı 75 milyonun ortak simgesi, şerefidir. Eğer sen bayrak üzerinden siyaset yapıyorsan yanlış yapıyorsan. Bölücülük yapma. Dil üzerinden, bayrak üzerinden siyaset yapamazsın. O al bayrak bu milletin şerefi, onurudur. Sen kim o bayrağı diline almak kim. Kulakları duysun diye söylüyorum. Gerçi bunların kulakları duymaz. Bunların kulakları telefonda daha iyi duyar. Birazdan aşağı ineceğim telefonda söyleyeceğim, daha iyi duysun telekulak hükümeti” dedi.

“KANUN ÇIKMIŞ HABERLERİ YOK”
Hakkari mitingindeki ‘özerklik’ sözlerine yönelik Erdoğan’ın eleştirilerine yanıt veren Kılıçdaroğlu, ”Hemen çıktılar, ‘vay memleketi böleceksin, yok eyalet sistemi yok bilmem ne’. Ne olduğunu bilmiyorlar, kafalarının gerisinde bir şey var. Bunların kafaları niye çalışmaz ben hala hayret ederim. Samimi söylüyorum, özerklik şartı 1988 yılında parlamentodan geçmiş, kanun çıkmış haberleri yok. Size bir örnek vereceğim, Mardin belediyesi, işçilerin alacakları var, alamıyorlar, Şimdi Sayın Erdoğan’a sesleniyorum, ben yerel yönetimlerin mali özerkliğini de savunuyorum. Ben bu hakkı savunurken onların para sahibi olması, onların gelir sahibi olması belediye başkanlarının hayatlarının yarısını Ankara’da kapı kapı dolaşıp, parayı nereden bulacağım diye mesai harcamamaları için. Oturacak Mardin’de, oturacak İzmir’de, Çankırı’da, Trabzon’da… Gelirini alacak, halkına hizmet edecek. Para vermiyorsun, ben para verilsin dediğimde de ‘memleketi bölüyorsun’ diyorsun. Memleketi bölen sensin Recep Bey, ben memleketimi, insanımı seviyorum, bana oy versin, vermesin herkesi seviyorum” dedi.

VECDİ GÖNÜL’E YANIT
Askerliğin önce 9 aya ardından aşamalı olarak 6 aya indireceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bugün onların Milli Savunma Bakanı demiş ki, ‘Efendim askerlik 9 aya inerse bu memleketi kim savunacak’ Bu bakana sormak isterim. Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu 21 bir gün askerlik yaparken vatanı kim savunacak aklına gelmiyor da, vatandaşın oğlu yaparken mi aklına geliyor” dedi.

“ALİ DEMİR’İ NE YAPACAĞIM BİLİYORSUNUZ…”
CHP İktidarında mayınlı arazileri temizleyeceklerini, toprak reformu yaparak topraksız köylülere dağıtacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, cebinden bir kağıt çıkararak, “Bakın cebim halkın talepleriyle dolu, onların cepleri Amerikan dolarlarıyla dolu. Emeklilere sözüm var. Milli gelir artışından pay alacaksınız. İntibak yasasını çıkaracağız. 9 milyon emekli var, 9 milyon emeklinin oyunu istiyorum. İlk dört ay içinde emekliye milli gelir artışından pay vermezsem, ilk 4 ay içinde askerliği 9 aya indirmek için çalışma başlatmazsam hem siyaseti bırakacağım hem başbakanlığı. Tabii gençler, ilk 4 ay içinde Ali Demir’i ne yapacağım biliyorsunuz değil mi. Koltuğa yapışmış. O koltuktan alacağım” dedi.

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI