Kıbrıs’a ‘Küçük İsrail’ Kurulacak

Kıbrıs Rum kesimi ile İsrail arasındaki petrol boru hattının güvenliği için İsrail askeri, Kıbrıs yolcusu.

Mavi Marmara baskının ardından, İsrail ve Kıbrıs Rum yönetimi ilişkilerinde gözle görülür ilerleme yaşanıyor.

Kıbrıs Rum kesimine 16 Şubat 2012’de günübirlik ziyarette bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas arasında geçen bazı konuşmalar ve içeriği açıklanmayan savunma işbirliği anlaşmasının bazı detayları ortaya çıktı.

Rum hükümetine yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre Hristofyas, Netanyahu ile görüşmesinde İsrailli iş adamlarının KKTC’ye yatırımlarını gündeme getirdi.

Rum lider, Netanyahu’dan İsrailli iş adamlarının KKTC’de yatırım yapmamamasını istedi. Bu isteğe karşılık hava ve deniz üssü talebini dile getiren Netanyahu’nun, “Hava ve deniz üssü verin, İsrail askeri üsse yerleşsin, İsrail meclisinden, yatırımı yasaklayan bir kararı, anında çıkartırım” ifadesini kullandığı öğrenildi.

Görüşmelerin sonunda arama kurtarma işbirliği anlaşması imzalandı.

“SANTRAL İÇİN 10 BİN İSRAİLLİ GELECEK”

Netanyahu’nun, Rum tarafından başka taleplerde bulunduğu da öğrenildi.

İsrail ile Rum kesimi arasında petrol boru hattı döşenmesi, böylece İsrail’in Doğu Akdeniz’de bulduğu doğalgazı, Rum kesimi üzerinden Avrupa’ya pazarlaması da iki tarafın planları arasında. Hem bunun için hem de Rum yönetimin tek yanlı sözde Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilan ettiği 12. parselde bulduğu doğalgazın karaya taşınması için Limasol’a bağlı Vasiliko’da doğalgaz terminali yapılması gündemde.

Ekonomik açıdan zor günler geçiren Rum yönetiminin, maliyeti yaklaşık 10 milyar Dolar olarak hesaplanan santrali yapması yakın zamanda mümkün gözükmüyor.

İsrail’in, tüm maliyeti üstelenerek santrali yapmak istediği, bunun içinse yaklaşık 10 bin olarak öngörülen tüm personelin İsrailli olmasını şart koştuğu belirtildi.

LİMASOL’DA ‘KÜÇÜK İSRAİL’ KURULACAK

Tarafların şartlarda kesin anlaşması halinde santral inşaatında çalışacak yaklaşık 10 bin İsrailli ve aileleri olmak üzere toplamda en az 30 bin İsrailli Limasol’a yerleşecek. Bu İsrailliler’inse güvenlik konusu ortaya çıkıyor.

Savunma işbirliği anlaşması uyarınca İsrail, hem işçi ve aileleri için hem de santral ve boru hatları ile “münhasır ekonomik bölgeler”in güvenliği için Rum tarafına 20 bin komando yerleştirmek istiyor. Böylece Limasol’a, 50 bini aşkın İsrailli’nin yaşayacağı “küçük bir İsrail” kurulacak.

Bilgi veren Rum kaynak, “İsrail’e elinizi verseniz kolunuzu kaptırırsınız. İsrail buraya çıkmak için gelmiyor; yerleşmek, çıkmamak üzere geliyor” ifadesini kullandı.

Rum basını, Netanyahu’nun 16 Şubat’taki ziyareti öncesi, bazı İsrail taleplerini şöyle aktarmıştı: Kendi doğalgazlarını Güney Kıbrıs’a boru hattı ile ulaştırmak, Güney Kıbrıs’ta inşa edilecek doğalgaz terminaline iştirak etmek, boru hatları ve tesislerin güvenliğini sağlamak, bölgede arama ve kurtarma konusunda sorumluluk almak, Hava Kuvvetleri’nin Andreas Papandreu Hava Üssü’nü kullanması.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI
Dünyada sexle ilgili yasalar ve istatistikleri Dünyada sexle ilgili yasalar ve istatistikleri

-Arizona Cottonwood da yasalara gore , plaj da çıplak güneşlenen kadinlari , plaj görevlileri siyah poşete koyarak plajdan cıkarıyorlar. -Tayvan...

DEVAMI