Kanseri erken tanı!

TKSV, kanserde erken teşhisin önemine dikkat çekmek için ücretsiz kanser taramaları gerçekleştiriyor.

30’uncu yılını kutlayan Türkiye Kanserle Savaş Vakfı (TKSV), kanserde erken tanının önemi konusunda toplumsal bilinci artırmak amacıyla, Hülya Avşar, Hülya Koçyiğit, İnci Türkay, Mehmet Ali Birand, Meral ve Vural Gökçaylı, Meral Tamer, Toprak Sergen, Eda Taşpınar, Bora Kozanoğlu gibi isimlerin destek verdiği “Kanserde Erken Tanı” kampanyasını başlattı. Kampanya kapsamında 14-31 Mart tarihleri arasında meme, prostat, kolon ve rahim ağzı kanserlerinin taramaları yapılıyor.
Meme Kanserinde 50 yaş ve üstü kadınları, rahim ağzı kanserinde 30-50 yaş arası kadınları, prostat kanserinde 50 yaş üstü erkekleri, kolon kanserinde 50 yaş üstü kadın ve erkekler i kapsayan ücretsiz taramalarla risk gruplarının erken tanısı ve kontrollerinin gerçekleştirilmesi sağlanacak.
Yaklaşık 30 yıldır toplumun her kesiminden kanser hastasının tedavisine katkı sağlayan Türkiye Kanserle Savaş Vakfı (TKSV), bu kampanya ile günden güne artan kanser vakalarından ötürü kanserde erken tanının önemini tekrar gündeme taşımayı hedefliyor.
Kanserde erken tanı neden önemli?
TBMM Kanser Araştırma Komisyonu’nun raporuna göre Türkiye’de kanser tanısı dördüncü evrede konuluyor. Tanı konulan hastaların ise yüzde 60’ı kaybediliyor. Türkiye’de ikinci ölüm nedeni olan kanser hastalığının tedavisi için yılda yaklaşık 2,4 milyar TL harcanıyor

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI
Günün sözü Günün sözü

İnsanları sevmeme ve onlara tekrar yaklaşmama imkân yoktu; çünkü en inandığım, en güvendiğim insanda aldanmıştım.

DEVAMI