Kablosuz ağ hacklemek serbest!

Hollanda mahkemesinden ilginç yargı!

Kablosuz bir ağa sızmak çoğu ülkede bir suç olabilir ama Avrupa’nın göbeğindeki bu ülkede serbest!

Teknolojinin nimetleri artarken, güvenlik sorunları da beraberinde geliyor. Bu nimetlerden yararlanmak isteyenler, güvenliğini de sıkı tutmaya çalışıyorlar, çalışmıyorlarsa da çalışmalılar. Çünkü sizi kablo derdinden kurtaran kablosuz ağ teknolojisi, kablolu ağdan daha kolay hack’lenebilir durumda. Ancak hack’lemek, sizin verilerinize erişmeye, sizin zarar görmenize neden olduğu halde, Hollanda mahkemesi bunu bir suç olarak görmüyor.

Kablosuz ağın kaynağında bulunan bilgisayarlara erişilmediği sürece kablosuz ağ hack’lemenin bir suç olmadığını kabul eden Hollanda mahkemesinin bu kararı, bir öğrencinin Marelant Koleji’ndeki öğrencileri tehdit etmek için güvenli bir kablosuz ağa sızması üzerine çıktı. Öğrenci, bu olayı 4chan isimli siteden de duyurdu.

Olayın sonrasında yakalanan öğrencinin, kendisini nasıl ele verdiği bilinmiyor fakat tahminler 4chan’in durumu polise bildirmesi üzerinde yoğunlaşıyor.

Bilişim suçları kapsamında çok eski, 1990’lara dayanan bir yasası bulunan Hollanda, bilgisayarı da “depolama, işlem gücü ve veri transferi gerçekleştirebilen aygıt” olarak tanımlıyor. Bir modemin, veri depolamadığı için, mahkemelik bir durum söz konusu olduğunda bilgisayar olarak yargılanması mümkün olamıyor.

Bu durumdan anlaşıldığı kadarıyla Hollanda’da kablosuz bir ağı hack’lemek neredeyse serbest…

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir