Kabe’yi Görenler Gözlerine İnanamadı!

Kabe’yi Görenler Gözlerine İnanamadı!

İslam aleminin kutsal mekanı Kabe’deki büyük değişim gözlerden kaçmıyor.

 

kabe yi gorenler gozlerine inanamadi 6295 b - Kabe'yi Görenler Gözlerine İnanamadı!İslam aleminin kutsal mekanı Kabe’deki büyük değişim gözlerden kaçmıyor. Birkaç yıl sonra kente gelenler, büyük değişime şaşırıyor.

Farklıülkelerden milyonlarca insanın Hac ve umre vazifesini yerine getirmek için buluştuğu Mekke, bugünlerde büyük bir yapısaldönüşümün eşiğinde.Özellikle Kâbe’nin etrafı birkaç yıl önce gidenlerin bile tanıyamayacağı oranda değişiyor. İnşaatlardan yükselen sesler tavaf yapanlara kadar ulaşıyor.

Kâbe’nin Altınoluk tarafına ek bir bina ile iki minare inşa ediliyor. Bu alanın hemen arkasındaki tepede bulunan ve boşaltılmaya başlanan mahalleden Kâbe’ye doğru baktığınızda çalışmaların ne denli büyük olduğunu görebiliyorsunuz. Ecyad Kalesi’nin bulunduğu alana, yani Zemzem Saat Kulesi’nin arka tarafına gidildiğinde ise o bölgeye hareketlilik kazandıran otel, restoran ve dükkanların kepenk kapattığına tanık oluyorsunuz.

Şu an boş binalardan ibaret o bölge Kâbe’ye gidip gelenler için sadece bir geçiş güzergahı. Otellerden sökülüp yol kenarlarına istiflenen kapı ve pencereler ile üst üste yığılmış sandalye, koltuk ve yataklar ziyaretçiler için ilginç bir görüntü oluşturuyor.

Kâbe’nin etrafını genişletme projesinin ilk etabına 2009 yılında başlanmış ve bu kapsamda 2 bin 350 bina ve işyeri yıkılmış. Şimdilerde de ise ikinci aşama gerçekleştiriliyor. Kısa bir süre içinde 1900 bina ve işyeri daha yıkılacak. Toplamda 100 milyar dolara yakın tazminat ödenecek. Altyapı, yol ve tünel inşaatları da hesaba katıldığında Kâbe’deki yeniden yapılanma sürecinin önemi ortaya çıkıyor.Ayrıca, Kâbe’yi Arafat, Mina ve Müzdelife’ye bağlayacak tren, Cidde-Mekke arası yapılacak otoban ve yine Mekke’den Medine’ye uzanacak hızlı tren gibi projeler de şehrin diğer bölgelerini zaten şantiyeye çevirmiş durumda.

Günümüzde her yıl yaklaşık 3 milyon insan hacı olmak için Mekke’ye geliyor. Projelerin tamamlanmasıyla birlikte şehir, 10 milyon hacıyı ağırlayabilecek altyapıya kavuşacak. Yapılan çalışmalar, özellikle tarihî eserler bağlamında birçok tartışmayı beraberinde getirse de Suudi yetkililerin, Kâbe’de insanlara daha rahat bir ortam sunma ve düzeni sağlama düşüncesiyle hareket etmeye devam edeceği görülüyor.

Bu nedenle Mekke’de yaşayanların çoğunluğu, yeni inşa edilen yapıların bile 30-40 yıl sonra yıkılabileceği kanısında. Çünkü ziyaretçi sayısı arttıkça yeni ihtiyaçlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Anlaşılan o ki Mekke’yi yeniden inşa etme, Kâbe’yi de genişletme çalışmaları hiç bitmeyecek.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI