Japonya’da 7.1 büyüklüğünde deprem

Japonya’nın kuzeydoğusunda 7.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Tsunami alarmının ardından 1 metre yüksekliğinde dalgalar kıyıya vurdu

11 Mart’ta tarihinin en büyük depremini yaşayan Japonya’da yine şiddetli deprem meydana geldi. Depremin merkez üssünün ise Miyagi bölgesinin 40 kilometre açığında denizin altında olduğu ifade edildi. Yerel saatle 11.39’da gerçekleşen depremin başkent Tokyo’da da hissedildiği ve binaların sallandığı gelen bilgiler arasında.

Büyüklüğü ilk 7.4 olarak açıklanan ve daha sonra 7.1 olarak düzeltilen depremin ardından ülkenin kuzey kıyılarını 1 metre yüksekliğindeki tsunami dalgaları vurdu.

NHK televizyonu, tsunami alarmı verilen bölgede yaşayanlara televizyondan yüksek yerlere çıkmalarının anons edildiği belirtti. Tusnami uyarısı geçtiğimiz ay yaşanan afetin vurduğu bölgelerde yapıldı. Sendai ve Yamagata kentlerinde ise elektrik kesintisi yaşandığı bildirildi. Depremin ardından bazı otobanlar ulaşıma kapatıldı.

Şimdilik radyoaktif bir alarm verilmedi. Depremin olduğu ve tsunami alarmının verildiği bölgede İbaraki nükleer santrali bulunuyor. Yapılan ilk açıklamalarda santral için herhangi bir tehlikeli durum olmadığı ifade edildi. Fukuşima’daki nükleer santralde de anormal bir durum gözlenmedi.

Pasifik Okyanus Tsunami Merkezi, okyanusta bir tsunami beklenmediğini açıkladı.

Öte yandan AP ajansı, bu depremin geçen ayki 9 büyüklüğündeki depremin artçısı olduğunu iddia etti.

11 Mart’taki 8,9’luk depremin ardından meydana gelen tsunami felaketiyle Japonya’da binlerce kişi hayatını kaybetmişti.

MEKSİKA DA SALLANDI

Meksika’da 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, depremin merkez üssünün Veracruz eyaletindeki 70 bin nüfuslu Las Choapas kentine 56 kilometre uzaklıkta olduğunu kaydetti.

Meksika’nın başkenti Meksiko’da şiddetli hissedilen depremde can veya mal kaybına ilişkin henüz bir bilgi bulunmuyor.

Meksiko’da sarsıntının etkisiyle binaların birkaç dakika sallandığı belirtildi.

AA

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir