İsyan ettiren rakam!

Suriye’de 2 ayda 900 hayat söndü!

ABD Başkanı Barack Obama’nın “Ya değişim sürecini yönet ya da yoldan çekil” diyerek resk çektiği Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı yükselen isyan sesleri, son 2 ayda 900 kişinin ölümüylü sonuçlandı. Cumartesi günü Suriye Silahlı Kuvvetleri’nin açtığı ateş sonucunda ölenlerle birlikte isyanların yaşandığı son iki ayda gerçekleşen can kaybının boyutu 1000’e yaklaşmış oldu.

Bu rakam aynı zamanda Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde halk hareketlerinin yükseldiği ülkeler arasında Libya’dan sonra gerçekleşen en yüksek ölüm oranı olarak kayıtlara geçti.

Mısır’da 18 gün süren isyanda Hüsnü Mübarek’in istifasına kadar 846 Mısırlı hayatını kaybetmişti.
Tunus’ta ise Zeynel Abidin Bin Ali’nin istifasına kadar ölen kişi sayısı 219’u bulmuştu.

Yemen’de ise mühaliflerin verdiği rakamlara göre ölü sayısı 150’nin biraz üzerinde.
Suriye’deki ölümler aynı zamanda nüfusu göz önüne alındığında gerçekleşen en yüksek ölüm oranı olarak da kabul ediliyor.
Mısır’ın 80 milyon nüfusuna karşılık gerçekleşen ölüm sayısı 846, Tunus’un 10.5 milyon nüfusuna göre gerçekleşen ölüm sayısı 219 iken, Suriye’nin 22 milyon nüfusuna karşılık gerçekleşen ölüm sayısı 900 kişi seviyesinde.

Bunun yanında Obama’nın Esad’a restinden sonra ABD basınının Suriye’de yaşananları daha yakın mercek altına aldığı ve yaşanan ölümlerle ilgili haberleri daha ön plana çıkarmaya başladığı dikkat çekiyor.
Anahtar Kelimeler

Etiketler: , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI