İşte vatandaşın istediği yeni anayasa

Meclis’te anayasa yazım çalışmaları sürerken, 11 ilde yaklaşık 15 bin vatandaşla yapılan bir anket, yeni anayasadan beklenenleri ortaya koydu.
Sorular Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu ile Tepav’ın “Türkiye konuşuyor” isimli toplantılarında soruldu. Vatandaşlardan en önemli problemlerini belirtmeleri istendi. Verilen cevaplarda adalet, hukuk yargı, demokratikleşme, insan hakları ve özgürlüklerle, ekonomi, işsizlik, terör ve Kürt meselesi başı çekti.

Ankette dikkat çeken başlıklardan biri Cumhurbaşkanlığı makamıyla ilgili! Vatandaşlara “Yeni anayasada cumhurbaşkanının konumunun nasıl belirlenmesini istersiniz” diye soruldu. Ankete katılanların büyük çoğunluğu “Cumhurbaşkanını halk seçsin” dedi ama yetkilerin azaltılmasını istedi.

Milletvekili dokunulmazlığı hakkında da çarpıcı bir sonuç çıktı. Dokunulmazlıkların sınırlandırılmasını isteyenlerin oranı yüzde 90’ların üzerinde. Bu talebin yanı sıra milletvekillerine “geri çağırma mekanizması” da vatandaştan talep gördü.

Anketten geçer not alan sistem, bir milletvekilinin halk tarafından belli sayıda imza toplanarak görev süresi dolmadan görevine son verilmesini getiriyor. Çalışmalara katılanların büyük çoğunluğu halka bu yetkinin verilmesini istedi.

Anket yapılan illerin problemleri ise değişkenlik gösteriyor. Doğu illerinin en önemli problemleri adalet ve eşitlikten sonra Kürt meselesi ve terör. Batı illerinde ise öncelik işsizlikte. İşsizliği eğitim problemi takip ediyor.

Ankette ayrıca Ankara’da farklı bir yöntem kullanıldı ve sadece bayanlara sorular yöneltildi. Bayarlar yüzde 64 oranında adalet, yüzde 15 oranında özgürlük ve yüzde 14 oranında eşitlik talep etti.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI