İşte KYK Bursları ve Burs Veren Diğer Kurumlar

Geçen yıl ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine aylık 240 TL karşılıksız burs veren Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü (YURTKUR) bu yıl da belirlenecek oranda burs verecek.

YURTKUR, geçtiğimiz eğitim öğretim döneminde maddi imkansızlıklar yaşayan üniversite öğrencilerine aylık 240 TL karşılıksız burs yardımında bulunurken, kurum bu yıl da belirlenen miktarda yardım yapacak.

Türkiye’nin önde gelen vakıflarından Vehbi Koç Vakfı ise bu yıl 10 bin öğrenciye burs vermeyi hedefliyor. Geçen yıl 10 ay boyunca aylık 313 TL burs veren ve ödemelerini 3 ayda bir yapan vakıf, sadece devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilere burs veriyor. İhtiyaç sahibi öğrencilerin, Vehbi Koç Vakfı’na burs başvurularını üniversite kayıtlarını sırasında öğrenci işlerinden yapması gerekiyor.

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ise, devlet üniversitelerinden maddi durumu yeterli olmayan ve başarılı olan öğrencilere başka bir kurumdan burs almaması şartıyla ayda 340 TL ve 9 ay boyunca burs veriyor. Öğrencilerin 1-31 Ekim tarihleri arasında müracaat etmesi gerekiyor.

Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı ise devlet üniversitelerinde okuyan başarılı öğrencilere burs veriyor. Vakıf, tıp fakültelerinin 5’inci ve 6’ncı sınıflarındaki öğrencilerle, üniversitelerin sağlık yüksek okullarının 3’üncü ve 4üncü sınıflarındaki öğrencilere, mezuniyetlerinden sonra Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi’nde maaşlı görev alma koşulu ile iki kat fazla burs verecek. Burslar, 9 ay süreli ayda 200 TL olarak 3 ayda bir verilecek.

Her yıl binlerce öğrenciye burs veren Sabancı Vakfı ise başvurular 15 Eylül’de başlayacak. Öğrencilerin başvurularını üniversitelerin öğrenci işlerinden yapması gerekiyor. Vakıf, ihtiyaç sahibi öğrencilere 9 ay süreyle aylık 310 TL burs yardımında bulunacak.

Kendi yurtlarında barınan ihtiyaç sahibi öğrencilere 2010-2011 öğretim döneminde aylık 75 TL burs veren Türkiye Diyanet Vakfı bu yıl da yurtlarında kalan öğrencilere değerlendirme sonucuna göre belirlenen miktarda burs verecek. Vakıftan diğer öğrenciler de başvuru değerlendirilerek burs alabilecek.

-Burs veren diğer vakıflar-

1952 yılından bu yana karşılıksız olarak 16.000’den fazla öğrenciye burs veren İstanbul Ticaret Odası (İTO), bu yıl da ihtiyaç sahibi ve başarılı öğrencilere burs verecek. Oda, burs başvurularını 4 Ekim-30 Kasım tarihleri arasında kabul edilecek.

Al Baraka Türk Bankası’nın desteğiyle kurulan Bereket Vakfı da yardıma muhtaç üniversite öğrencilerine burs veriyor. Vakıf burs başvuru tarihini eylül ayının ikinci haftasında açıklayacak.

Süleymaniye’de bulunan Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV) ise maddi durumu yetersiz öğrencilere belirlenen kriterlerde burs veriyor. Vakıf yetkilileri kayıt yaptıran öğrencilerle yaptığı mülakat sonucu burs veriyor.

Ensar Vakfı, maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere burs ile de destek sağlıyor. Vakıf, burs başvurularını bire bir görüşerek kabul ediyor. Burs vereceğini duyuran bir başka kuruluş Birlik Vakfı. Burs için başvuruların, öğrenci kayıtlarından sonra vakfa yapılması gerekiyor.

İlim Yayma Cemiyeti ise kendi yurtlarında kalan muhtaç durumdaki öğrencilere burs veriyor. Öğrencilerin 22 Ekim’e kadar başvurularını yapmaları gerekiyor.

Mehmet Zorlu Vakfı da Ekim-Haziran ayları arasında başarı ve ihtiyaç kriterlerine göre, burs yardımı yapacak.

Tekfen Vakfı, Hüsnü Özyeğin Vakfı, Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı, Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) da başvuru şartlarına göre, burs veren diğer kuruluşlar olarak yer alıyor.
250 gence burs

Bunlardan biri de İstanbul Ticaret Odası (İTO). İkinci öğretim başvuruları dışında lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerine farklı eğitim yardımları sağlayan İTO, burs başvurularını 4 Ekim – 30 Kasım arasında kabul edecek. İlk başvuruda öğrencilerin not ortalamaları esas alınmakla birlikte, bursa hak kazanan öğrencinin bursunun, öğrenimi süresince devam etmesi için yılsonu transkriptinde başarısız dersinin bulunmaması gerekiyor. Tekfen Eğitim, Sağlık, Kültür, Sanat ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı ise her yıl Türkiye’de öğrenim gören ve maddi desteğe ihtiyaç duyan 250 başarılı lise ve üniversite öğrencisine eğitim bursu veriyor. Başvuruların www. tekfenburs.org sitesinden kabul edildiği burs için 21 Eylül son gün.

TEV ince eleyip sık dokuyor

Türk Eğitim Vakfı da (TEV) ‘Üstün Başarı Bursu’ adı altında LYS’de MF1, MF2, MF3, MF4, TM1, TM2, TM3, TS1, TS2 puan türlerine göre ilk iki bine girenlerle ikinci sınıfa geçen öğrencilere burs veriyor. Müracaatların TEV’in web sitesinden yapıldığı burs için öğrencilerin istenilen diğer belgelerle birlikte en geç 23 Eylül’e kadar vakfa başvurması gerekiyor. Bursa hak kazananların her birine ise 2011-2012 öğretim yılında (9 ay süresince) toplam 9 bin 500 TL ödeme yapılacak. Yurtiçinde yaklaşık 15 yıldır 500’e yakın öğrenciye burs veren Yeşim Tekstil de iki yıldır bu faaliyetini TEV aracılığıyla yürütüyor. TEV Şükrü Şankaya Burs Fonu olarak oluşturulan fona maddi katkı sağlayarak öğrencilere yardımcı olduklarını söyleyen yetkililer, öğrencilerin başvuru için TEV’le irtibata geçmesini istiyor. Bu kapsamda 2011-2012 dönemi için öğrencilere 9 ay boyunca aylık 340 TL burs verilecek.

1 Kasım’ı kaçırmayın!

Deloitte Eğitim Vakfı (DEVAK) da bu yıl Galatasaray Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nde; Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İngilizce İşletme, İngilizce İktisat ve İşletme Mühendisliği Bölümleri’nde okuyan öğrencilere burs verecek. Yurtiçi ve yurtdışında burslarıyla öğrencileri destekleyen vakıf, yüksek lisans alanında ise MBA, işletme ve finans, endüstri mühendisliği bölümleri ile endüstri liderleri programında eğitim görenlere burs imkanı sağlıyor. Son başvuru tarihi 1 Kasım 2011.

Hangi üniversite ne yaptı?

Koç Üniversitesi

Bu yılki 956 kişilik kontenjanından 720’si tam, yarım ve kısmi burslu olarak yerleştirilen üniversitede tam burslu öğrencilerin okul ve yurt ücreti ile aylık harcamaları karşılanıyor. Ayrıca yıl başında kitap bursuna başvuranların kitap masrafları da belli oranda ödeniyor.

Sabancı Üniversitesi

2011-2012 akademik yılında üniversiteye yerleşen 645 öğrenciden 227’si burslu okuyacak. Bu yıl burslar “Tam Burs”, “Yarım Burs” ve “Çeyrek Burs” adı altında üç grupta toplanmış. Tam Burs alan öğrencilere yerleştikleri puan türündeki Türkiye sıralamasına göre, 9 ay boyunca aylık 400-450 TL nakit ödeme yapılacak.

Bahçeşehir Üniversitesi

ÖSYM yerleştirme ve başarı bursları dışında lisans öğrencileri için geçerli olan başarı bursu veren üniversitede genel not ortalamasına göre program birincilerine yüzde 100, ikincilerine yüzde 50 oranında burs veriyor. 2011- 2012 döneminde ÖSYM bursları ile yüzde yüz burs verilen öğrenci sayısının 241 olduğu üniversitede, yüzde 50 burs alan 691 kişi bulunuyor.

Acıbadem Üniversitesi

Üniversitenin ücretsiz programlarını ilk üç tercihinden birinde yazıp yerleşen öğrenciler yüzde 15 tercih bursu kazanıyor. Ayrıca Kerem Aydınlar Vakfı tarafından başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere de burs veriliyor. Bu yıl ise öğrencilerin yüzde 84’üne, büyük bir kısmı yüzde 100 olmak üzere değişik oranlarda burs imkanı sunulmuş. İstanbul

Bilgi Üniversitesi

ÖSYM’ nin açıkladığı burslu kontenjana ek olarak Mütevelli Heyeti kararı ile yetenek sınavıyla öğrenci alan dört programda, 20 öğrenciye yüzde 50 burs imkânı sunulmuş. Bu yıl ilk defa tercihlerinde mimarlık ve hukuk fakültelerine ilk beş sırada yer veren 21 öğrenci yüzde 100 ve 50 oranlarında burs olanaklarından faydalanmış.

Özyeğin Üniversitesi

Bu yıl ilk tercih döneminde kayıt yaptıran 665 öğrenciye çeşitli oranlarda burs veren üniversitede mevcut öğrencilerle birlikte bursiyerlerin sayısı bin 500’ü geçmiş. İşletme, girişimcilik, bankacılık ve finans ile mühendislik programlarını ilk altı tercihi arasında yer veren adaylardan ilk bine girenlere aylık 1.100 TL burs verilmiş.

Işık Üniversitesi

LYS sıralamasında ilk bin öğrenci içinde yer alıp Işık Üniversitesi’ni tercih edenlere üniversite yüzde 100 yüksek onur bursu veriyor. LYS 2011 sonuçlarına göre ilk üç sıradaki tercihlerinden birine Işık Üniversitesi’ni yazan ve bu tercihi ile yerleşen öğrenciler ise yüzde 25 tercih bursu alıyor.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI