İşte Kilo Veremiyor Olmanızın 10 Sebebi!

kilo veremiyor olmanizin 10 sebebi 3752618 7713 o - İşte Kilo Veremiyor Olmanızın 10 Sebebi!Elinizden gelen her şeyi yaptınız, yine de bir türlü istediğiniz kiloya ulaşamadınız mı? Sebepleri bunlar olabilir…
İşte kilo verememenizin olası sebepleri…

Sayılara çok fazla takılıyorsanız

Elbette tartı size kaç kilo verdiğinizi gösterecektir. Ancak atladığınız bir nokta olabilir. Spor yaparak vücudunuz kendini toparlayabilir. Bu gelişme tartıya yansımasa da dış görünüşünüzde büyük fark yaratacaktır. Ayrıca vücudunuz su toplamış olabilir, bu sebeple de kilo veremiyormuş gibi görünebilirsiniz. Moralinizi bozmandan mutlaka vücudunuzdaki ödemden kurtulun ve kaybettiğiniz kiloya takılmadan vücut şeklinizdeki değişimin keyfini çıkarın.

Yediklerinizi takip etmiyorsanız

Kilo vermeye çalışırken gün içinde aldığınız kalori miktarını düşürmek önemlidir. Ancak eğer siz ne kadar kalori aldığınızı takip etmiyor, sadece tahmin yürütüyorsanız, fark etmeden almanız gerekenden çok daha fazla kalori alabilirsiniz. Bu da kilo verememenize neden olabilir.

Yeteri kadar yemiyorsanız

Elbette yediklerinizi azaltmak kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Ancak bunun kısa süreli bir çözüm olduğunu unutmayın. Bunun yerine günde beş öğün beslenmelisiniz. üç ana, iki ara öğün düzeninde beslenmek metabolizmanızın çalışmasını sağlayacak, böylece kilo vermeniz çok daha kolay olacaktır.

Az yağlı ya da diyet ürünlere prim vermeyin

Herhangi bir besinin diyet olması ya da olmaması sizin için o kadar da önemli olmamalı. özellikle az yağlı besinlerin içeriğinde bulunan fruktoz da kilo almanıza neden olabilir. Bu gibi ürünlerle boşu boşuna kalori alacağınıza, sağlıklı besinler tüketmeniz çok daha faydalı olacaktır.

Yağı tamamen kesiyorsanız

Elbette yağın fazlası zararlı ancak yağ tüketimini sıfıra indirmek de kilo vermenizi engelleyebilir. çünkü yağ tüketimini sıfıra indirmek, kendinizi sürekli aç hissetmenize neden olabilir. Diyetisyenler gündüzleri meyve ve tahıllı besinler tüketmenizi, akşamları ise balık ve içine bir çorba kaşığı kadar zeytinyağı eklenmiş salata yemenizi öneriyor. Böylece gece acıkıp, buzdolabına saldırma riskinizi düşürmüş oluyorsunuz.

Sağlıklı şeyler tükettiğinizi sanıyorsanız

Bazen tükettiğiniz bazı besinler ve içecekler size sağlıklıymış gibi görünse de, tahmin ettiğinizden çok daha yüksek kalori içerebilirler. örneğin siz meyve suyu içmenin sağlıklı ve düşük kalorili olduğunu düşünürken, içeriğindeki şeker çok daha fazla kalori almanıza neden olabilir. ya da akşam yemeğinde salata yemek aslında oldukça sağlıklı ve düşük kalorili bir tercihken, biraz lezzet katsın diye içine ekleyeceğiniz peynir veya yüksek kalorili besinler beklediğiniz sonucu almanızı engelleyebilir.

Kilo vermeye çalışırken strese giriyorsanız

Aşırı stres bedeninizin kortizol salgılamasına neden olabilir. Bu hormon vücudunuzun yağı depolamasına neden olur. Günlük hayatımızda zaten yeterince stres yükleniyoruz. Bir de buna kilo verme stresi eklendiğinde işler tahmin ettiğinizden çok daha zorlaşabilir. Spor, yoga veya plates yaparak kendinizi stresten uzaklaştırmaya çalışın. Böylece hem vücudunuz forma girecek, hem de kilo vermiş olacaksınız.

Yeteri kadar uyumuyorsanız

Doğru beslenmek, spor yapmak elbette kilo vermeniz açısından size yardımcı olacaktır. Ancak uyku saatlerinizin düzenli olmasının önemini de bu konuda hafife almamalısınız. çünkü stres gibi uykusuzluk da vücudunuzun kortizol hormonu salgılamasına ve kilo verememenize neden olacaktır.

Öğünleri atlıyorsanız

Bazen hepimize olur, kahvaltıda az birşeler yemek, öğle yemeğiniz geçiştirip akşam yemeğiyle günü tamamlamaya çalışarak kilo vermeye çalışırız. Ancak bu daha önce de bahsettiğimiz gibi pek de sağlıklı bir yöntem değil. Hele uzun soluklu bir çözüm hiç değil. Sabah kahvaltısı en önemli öğün. Metabolizmanızın çalışmaya başlamasını sağlayan bu öğünü sizi tok tutacak, sağlam besinlerle geçirirseniz, günün geri kalanını kendiliğinden çok daha kolay geçecektir. Böylece geçe geç vakitte canınızın yüksek kalorili abur cuburlar çekmesini de engelleyebilirsiniz.

İçeceklerden yüksek kalori alıyorsanız

Genellikle içecekler, açlığı değil, susuzluğu bastırdığı için kalori hesabında dikkate alınmaz. Ancak özellikle şekerli ve gazlı içecekler tahmin ettiğinizden çok daha yüksek kalori içerebilir. Dolayısı ile gün içinde tükettiğiniz içecek miktarının kalorisi kadar yiyeceğinizden düşmelisiniz. ya da gazlı içeceklerden tamamen vazgeçip, bunların yerine su içmeyi deneyebilirsiniz. Günlük tüketmeniz gereken su miktarını göz önünde bulundurduğumuzda, bu alternatif kilo verebilmeniz açısından da çok daha iyi olacaktır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI