İSTANBULLU BALIKÇININ HAMSİ BEREKETİ VATANDAŞA YARADI

Av yasağının kalkması ve balıkçıların boykot kararından vazgeçmesi üzerine denize açılan tekneler balıkla dolu geri döndü.
Teknelerin hamsiyle dolu dönmesi vatandaşa yaradı. İstanbullu balıkçılar tonlarca hamsiyi ilçe belediyeleri aracılığıyla vatandaşa ücretsiz dağıttı.

İstanbullu balıkçılar, 24 metre avlanma yasağı sebebiyle 3 gün geç başladıkları yeni av sezonunda hamsi bereketi yaşıyor. Denize açılan tekneler, limana hamsi dolu olarak dönüyor. Hamsideki bu bolluk vatandaşların da yüzünü güldürüyor. İstanbul’daki balıkçılar, ilçe belediyeleri aracılığı ile 2 gündür vatandaşlara ücretsiz hamsi dağıtıyor.

Ücretsiz balık dağıtımının gerçekleştirildiği ilçelerden birisi de Güngören oldu.
Güngören Belediyesi balıkçıların yakaladığı sezonun ilk hamsisini vatandaşa ücretsiz dağıttı. Balıkçılardan temin edilen 1 ton balık vatandaşın sofralarını şenlendirdi.

Hamsileri araçlarına yükleyen Güngören Belediyesi yetkilileri, vatandaşlara poşetler halinde dağıttı. Uygulamadan memnun olan vatandaşlar, Belediye Başkanı Ş. Yücel Karaman’a ve balıkçılara teşekkür etti.

Konuyla ilgili bilgi veren İstanbul Balık Komisyoncuları Derneği Başkanı Mahmut Uçan, 24 metrenin altında avlanmanın yasaklanması sebebiyle teknelerinin bağlanmasını istemeyen balıkçıların daha açıklarda avlanmak zorunda kaldığını söyledi. Balıkçıların hamsiye yönelmesiyle bir bolluk yaşandığını aktaran Uçan, iki gün önce kilosunu 15 liraya sattıkları hamsinin şimdi kasanının 10 lira olduğunu ifade etti.

Mahmut Uçan, balığı vatandaşlara sevdirmek ve dua almak için belediyeler aracılığı ile ücretsiz balık dağıttıkları bilgisini verdi. Uçan, iki gün içerisinde yaklaşık 9 bin kasa balığın ücretsiz dağıtıldığını açıkladı.

’24 METRE YASAĞI KALDIRILSIN’

Avlanma yasağının 24 metreye çıkmasının kendilerinin zor durumda bıraktığını savunan Mahmut Uçan, yasağın kaldırılmasını istedi. Balığın göç yolunda avlandıklarını belirten Uçan, balık kaçıp gitmeden yasağın kaldırılması gerektiğini savundu. Uçan, yasağı ihlal eden teknelerin bir ay boyunca seferden alıkonulmasının ise çok ağır bir ceza olduğunu iddia etti. Mahmut Uçan vatandaşlara sadece hamsi değil diğer balıkları da ucuza yedirmek istediklerini, 24 metre yasağının kaldırılmasıyla bütün balıkların ucuzlayacağını öne sürdü. Uçan ayrıca bu yıl palamut bolluğu yaşanmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI