İSTANBUL’DA 2.ÖĞRETİM MİTİNGİ

Eğitim – 02 Eylül 2012 20:11
Üniversitelerde örgün eğitimde harçların kaldırılmasının ardından ikinci öğretimde okuyan öğrenciler de kendileri için harçların kaldırılmasını istedi.
Çoğunluğu Öğrenci Kollektifleri üyesi yaklaşık 200 kişi, ikinci öğretim harçlarının kaldırılmamasını protesto etti. Beşiktaş Meydanı’nda toplanan gruba bazı öğrencilerin aileleri de destek verdi. ‘Eğitim hakkı satılamaz’, ‘Parasız eğitim istiyoruz’, ‘Üvey evlat değiliz, ikinci öğretimiz’ şeklinde slogan atan grup, “İkinci öğretim harçları da kaldırılsın’, Harçlara hayır’, ‘Müşteri değil, öğrenciyiz’, ‘Hayal değil! gerçek eğitim parasız olacak’, ‘Harç değil haraç’, ‘Harç yalanı patladı’ yazılı pankart ve dövizler taşıdı.

Birinci öğretimde de harçların kaldırılmadığını savunan Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Eş Başkanı Esen Aslandoğan, “AK Parti sadaka verme kültürünü biraz daha genişleterek, öğrencinin harçlarını bu senelik Bakanlar Kurulu kararı ile kaldırmıştır. Çünkü harçların kaldırılması yasayla olması gerekiyor. Yasa değişmemesi durumunda harçların kaldırılmasından söz edilemez. Hiçbir yerde harçlar kaldırılmamıştır. Öğrencilere sus payı verilmiştir. Bu mücadeleyi eskiden beri sürdürüyoruz. Bundan sonra da sürdüreceğiz.” dedi.

Arkadaşlarına destek olmak için geldiğini aktaran üniversite öğrencisi Deniz Başar da “Harçlar yalnız birinci öğretimler için değil, ikinci öğretimler için de kaldırılmalıdır. Bu şekilde adaletsizlik oluyor. Sonuçta arkadaşlarımız da ikinci öğretimi zorunlu bir şekilde tercih etmek zorunda kaldı. O yüzden haksızlık olamaz. İkinci öğretimde harçlar geri çekilene kadar mücadelemiz devam edecektir.” ifadelerini kullandı.
Beşiktaş’ta kısa bir yürüyüş yapan grup, harçlarla ilgili mini bir tiyatro gösterisi düzenledi. Grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI