İRAN’DAN TÜRKİYE’YE SİSTEMATİK SALDIRI VAR

Prof. Dr. İhsan Bal, İran’ın yıllardan beri ABD ve İsrail’e karşı gözükerek İslam Dünyasında yaptığı sistematik operasyonlara dikkat çekti…
“Türkiye-İran ilişkilerini komplo teorilerinin basitliğine ve renksiz Doğu-Batı karşıtlığına hapsedemeyiz” diyen Habertürk yazarı Prof. Dr. İhsan Bal son dönemde İran üzerinden Türkiye’ye “Suriye’de akan kandan Türkiye sorumlu”, “Türkiye, Suriye’de Amerikan çıkarlarına hizmet ediyor”, “Türkiye’nin desteği, Suriye’deki masum insanların ölümünün başlıca nedeni…” gibi ifadelerle sistematik bir saldırının olduğunu söyledi.

İhsan Bal, Türk yetkililerin itidalli açıklamalarına karşı “İranlı yetkililer zaten hemen her gün gerilimi artırıcı bir demeç veya fiili bir tehditle kapımızı çalıyor.” dedi.

İşte Prof. Dr. İhsan Bal’dan son dönem Türkiye-İran analizi;

“Türkiye-İran ilişkileri neden bozuluyor, hata nerede?” sorusuna cevap arayan Prof. Dr. İhsan Bal önemli tespitlerde bulundu:

İRAN’IN HER YAPTIĞI DOĞRU MU?

“İran’a karşı maalesef yaygın ve basit bir akıl yürütme var: Mademki Tahran, İsrail ve Amerika’ya karşıdır, o zaman yaptığı her hal ve şartta doğrudur…”

SURİYE’DEKİ KATLİAMA KOŞULSUZ DESTEK VEREN İRAN AKAN KANDAN SORUMLU DEĞİL Mİ?

Bu minvalde düşünürsek Tahran’ın, Suriye’deki diktatörü desteklerken bile haklı ve doğru(!) bir eylem içerisinde olduğu iddia edilebilir. Öyle ki bu şekilde düşünenlere göre diktatör Esad, 30 bin Suriyelinin ölümü, milyonlarcasının ülkesini terk etmek zorunda kalmasından sorumlu tutulamaz; ama Türkiye yaşanan trajedinin neredeyse tek sorumlusu ilan edilir.
İRAN’I BU TEZ ÜZERİNDEN YORUMLAMAK DOĞRU DEĞİL

Bu akıl yürütmenin gerekçesi çok açık: “Türkiye NATO üyesi ve Batı blokunda yer alıyor; öyleyse Türkiye’nin Ortadoğu coğrafyasındaki hiçbir tutum ve davranışı haklı, makul ve doğru olamaz.”

Böyle bir akıl yürütmeyi, yakın tarihi gerçeklere dayanarak yanlışlamak mümkün. Ortodoks, Slav, Sırp Miloseviçler de Batı ve NATO karşıtıydılar, Balkanlar’da büyük katliamlar yapıyorlardı. Onları da salt Batı karşıtlığına sarılıp meşrulaştırmamız mı gerekiyordu?

İKİ YÜZLÜ SÖYLEM…

Türkiye tıpkı bugün Suriye’de yapmaya çalıştığı gibi, NATO üyesi bir ülke olarak o dönemde, ABD Başkanı Clinton’ı ikna edip Bosna’daki trajediyi durdurmaya çalışıyordu. Nedense o dönemde çok haklı olduğumuzu söyleyenler, bugün Suriye’deki katliamlardan Türkiye’yi sorumlu tutma cüretini gösterebiliyorlar.

İRAN’IN BİTMEYEN TEHDİTLERİ

İranlı yetkililer, “Suriye’de akan kandan Türkiye sorumlu”, “Türkiye, Suriye’de Amerikan çıkarlarına hizmet ediyor”, “Türkiye’nin desteği, Suriye’deki masum insanların ölümünün başlıca nedeni…” gibi ifadelerle Baas rejiminin cinayetlerini ısrarlı ve sistematik bir biçimde Türkiye’nin üzerine yıkmaya çalışıyor. Üstelik Türkiye’ye yönelik farklı seviyedeki eleştiri ve ithamlar sadece Suriye ile sınırlı değil.

SIRA TÜRKİYE’YE GELECEK DEDİLER

Generalinden dışişleri yetkilisine, Ayetullah Humeyni’nin askeri danışmanı Yahya Rahim’den İran Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi’ye kadar birçok yetkili, sıranın Türkiye’ye geleceğini iddia ediyor. Hatta bu isimler, Türkiye’nin kendi iç karışıklıklarına bakması gerektiği ve bir saldırı halinde önce Türkiye’deki Kürecik Üssü’nü vuracaklarını açıktan ifade etmekte hiçbir sakınca görmüyor.
TÜRKİYE İTİDAL DİYOR, İRAN TEHDİT EDİYOR

Bu kadar çok suçlamaya ve açıktan hedef ilan edilmesine rağmen Türkiye’nin İran’a yönelik en yüksek dozlu açıklamasında bile itidal kaygıları göze çarpıyor. “Kimse kalmadığı zaman İran’ın yanında Türkiye vardı. Öldüren rejimi savunmanın bizim inancımızda yeri var mı yok mu, İranlılara soruyorum” diyen Başbakan Erdoğan, alışıldık sert üslubunun dışında çok daha ılımlı bir tavırla eleştirilere cevap veriyor.

Tüm bunlar yaşanırken ise İran’ın PKK’ya destek verdiği ve Türkiye içerisinde İran ajanlarının cirit attığı kanıtlarıyla ortaya çıktı.

İsrail veya Amerika, Türkiye ile İran’ın arasını açmaya çalışıyorlarsa hiç mesailerini boşa harcamasınlar. Zira Türk tarafının tüm çabalarına rağmen İranlı yetkililer zaten hemen her gün gerilimi artırıcı bir demeç veya fiili bir tehditle kapımızı çalıyor.

Hâlâ komplo teorileriyle meşgul olanlar, bu kadar açık oynanan bir oyunu nasıl perdeleyecekler, merak etmemek elde değil.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Beyaz dut Beyaz dut

Dut agaçlari ülkemizin hemen hemen yer yerinde yetişen bir ağaçtır ve %100 organik bir besindir.Dut ağaçlarına dadanan bir zararlı...

DEVAMI
Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI