“İran, Esad için militan eğitiyor”

ABD, en üst düzey isimlerinin ağzından Tahran’ı suçladı
ABD Savunma Bakanı Leon Panetta ve ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey düzenledikleri ortaK basın toplantısında Suriye’de yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Panetta, İran’ın Esad’a destek vermek ve muhaliflere karşı savaşmak için militan yetiştirdiğini ileri sürdü. ABD Savunma Bakanı, İran’ın bu çabalarının düşmekte olan bir rejimi desteklemekten ve ölümleri arttırmaktan başka bir anlamı olmayacağını da belirtti.

Panetta’nın iddialarına destek veren Genelkurmay Başkanı Dempsey de, eğitilen milislerin çoğunlukla ‘Şii Suriyelilerden’ oluştuğunu ve Şam yönetimi üzerindeki baskıları hafifletmek için kullanıldıklarını belirtti. Dempsey, Suriye ordusunun tedarik ve moral konusunda sorunlar yaşadığını da söyledi.

‘JETİ MUHALİFLER DÜŞÜRMÜŞ OLABİLİR’
Pazartesi günü düşen Suriye jeti ve artan hava saldırıları da Dempsey’in değerlendirdiği konular arasındaydı. Suriyeli muhaliflerin elinde ağır silah ya da yerden havaya füze olduğu konusunda ellerinde bilgi olmadığını söyleyen ABD Genelkurmay Başkanı, yine de muhaliflerin ellerindeki silahlarla jeti düşürmüş olabileceklerini ileri sürdü.

‘GÜVENLİ BÖLGE İÇİN TÜRKİYE İLE KONUŞUYORUZ’
Dempsey, Suriye’ye yönelik bir harekatın söz konusu olup olmadığı yönündeki bir soruya da ABD’nin, mülteci akınına uğrayan Türkiye ve Ürdün’le ‘güvenli bölge’ kurulmasını ele aldığını söyledi. ABD Genelkurmay Başkanı, olası bir güvenli bölgenin, uçuşa yasak bölge ile kurulabileceğini ama tek taraflı hareket etmeyeceklerini vurguladı.

Panetta, pazartesi günü yaptığı açıklamada uçuşa yasak bölge oluşturulmasının öncelikleri arasında yer almadığını söylemişti.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI