IRAK AMBULANS UÇAĞIMIZI İNDİRMEDİ

Irak ve Türkiye arasında, Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın uçağının Erbil’e inişine izin verilmemesinin ardından ikinci bir uçak krizi yaşandığı ortaya çıktı.

Irak ve Türkiye arasında, aralık ayı başında Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın uçağının Erbil’e inişine izin verilmemesinin ardından ikinci bir uçak krizi yaşandığı ortaya çıktı.

Irak’ın Selahaddin şehrine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde geçen ay düzenlenen intihar saldırısında yaralanan Türkmenlerin tedavisi için Ankara’nın Kerkük’e gönderdiği ambulans uçağın inişine engel olunduğu öğrenildi. 23 Ocak’taki saldırıda 42 kişi hayatını kaybetmiş, 75 kişi de yaralanmıştı. Türkmenleri hedef alan saldırıda yaralananlar güvenlik nedeniyle Tuzhurmatu’dan Kerkük’e getirilmişti. Türkiye geçmişte yaşanan benzer olaylarda da olduğu gibi, yaralıları almak için Kerkük’e özel ambulans uçak gönderdi. Fakat Irak makamları hava müsait olmasına rağmen hava şartlarının uçağın inişine uygun olmadığını gerekçe gösterdi. İkinci gün ise havaalanında uçağın inişinde gerekli olan bir cihazın arızalandığı bildirilerek, uçağın inişine yine izin verilmedi.

“Sizi Tahran’a Götürelim”

Irak’ta faaliyet gösteren ve İran’a yakınlığı ile bilinen Bedr grubu bu sırada çoğu Şii olan yaralı Türkmenler ile temas kurarak “Sizi tedavi için Tahran’a götürelim.” teklifi yaptı. Kerkük’teki hastanelerde tedavi gören Türkmenlerden bazıları bu teklifi kabul ederek karayoluyla ulaştıkları Süleymaniye’den hava yolu ile Tahran’a geçti. Bunun üzerine Kerkük’ten vazgeçilerek, geri kalan yaralı Türkmenlerin Erbil üzerinden Türkiye’ye getirilmesi kararlaştırıldı. Karayolu ile Erbil’e gelen yaralılar 10 kişilik ambulans uçakla Ankara’ya getirildi.

Bağdat hükümetinin tutumunu Zaman’a değerlendiren Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu, bu olayın arkasında Iraklı Türkmenler arasında mezhep çatışması çıkartmak isteyen bazı grupların olduğunu söyledi. Saldırıda yaralanan ve İstanbul’da tedavisine devam edilen Muhtaroğlu, “Merkezi hükümet böyle insani bir meseleyi bile siyasete malzeme etti. Türkmenler arasında Sünni-Şii ayrımı çıkartmak isteyenler başarısız olacak. Bizde Türkmen kimliği ön plandadır. Bugün ITC Başkanı Hasan Turan Sünni’dir. Ama ben yardımcısı Şii’yim. Türkmenlerin içerisinde bu ayrımı oluşturmak için çalışan gruplar var. Ama bizim insanımız bilinçlidir.” ifadelerini kullandı.

TÜRKMEN BİRLİKLERİ KURULUYOR

Irak’ta Türkmenlere yönelik saldırıların artması ve merkezi hükümetin gerekli güvenlik önlemlerini almaması sonucu Iraklı Türkmenler savunma birlikleri kurmaya başladı. 23 Ocak’ta Tuzhurmatu saldırısının ardından 3 Şubat’ta da Kerkük polis merkezindeki saldırıda 33 kişi ölmüş, 70 kişi de yaralanmıştı. Yoğun saldırıların yaşandığı Tuzhurmatu’nun Türkmen mahallelerini müdafaa amacıyla gençlerden oluşan birlikler nöbet tutup, giriş çıkışları kontrol edecek. Savunma birliklerine Sünni ve Şii Türkmenlerin birlikte iştirak ettiğini belirten Haşimoğlu, silahlı grupların sadece savunma amacı taşıdığının altını çizdi. Kerkük’te ise böyle bir girişimin olmadığı öğrenildi.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI
Dünyada sexle ilgili yasalar ve istatistikleri Dünyada sexle ilgili yasalar ve istatistikleri

-Arizona Cottonwood da yasalara gore , plaj da çıplak güneşlenen kadinlari , plaj görevlileri siyah poşete koyarak plajdan cıkarıyorlar. -Tayvan...

DEVAMI