İPHONE 5 ALMAYA DEĞER Mİ?

Apple’ın yeni akıllı telefon modeli iPhone 5 geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Peki yeni iPhone kullanıcılarına ne vaat ediyor?
Apple geçtiğimiz günlerde akıllı telefon kullanıcılarının merakla beklediği iPhone 5 modelini tanıttı. iPhone 5 tasarım ve donanımsal olarak bir önceki model olan iPhone 4S’ten pek farklı olmadığı için hayal kırıklığı yaratsa da, son günlerin en çok konuşulan konularından biri olmayı başardı.

Peki yeni iPhone’un eski modellerden ve diğer akıllı telefonlardan farkı ne? Yeni iPhone’u almaya gerçekten değer mi?

İşte Tarık Toros’un Bugün’de yayınlanan iPhone 5 analizi;

iPhone 5 almaya değer mi?

Öncelikle sondan başlayayım.

Yerli bir operatörle kullanacaksanız değmez, zira henüz Türkiye’de “nano SIM kart” çıkarmadı operatörler… iPhone 5 alan, bunu bir süre iPod olarak kullanmak durumunda kalacak.

İki… Yerli operatörlerin, “nano SIM kart” için acele edeceklerini sanmam. Telefonu kendi kontratları ile satmak isteyeceklerdir. Bu da en iyi ihtimalle aralık ayını bulacak.

Dağ-fare hikâyesi

Yeni iPhone 5, dedikoduları doğruladığı için takipçilerinde sürpriz bir etki bırakmadı. Özelliklerini çarşamba günkü gazetelerde okudunuz. Sitesinde de bulabilirsiniz. Kabaca şunu diyeyim: 4S modelinden tek farkı boyutları ve A6 işlemcisi. Kaldı ki 4S’teki A5 işlemci muhteşem hızlı ve çok yeterli (iPhone 4’te A4 işlemci vardı.)

iPhone 5, 4S’e göre 1.7 mm daha ince, 8.6 mm daha uzun, 28 gram daha hafif. Kamera aynı. Ekran aynı. (Retina display.) Sadece 3.5 inçten 4’e çıktığı için pixel miktarında artış var.

Çılgınlık henüz başlamadı

Bu yazıyı iPhone’un vatanı Amerika’dan yazıyorum. Apple mağazalarında iPhone 5 coşkusu görmedim henüz… Piyasaya çıkınca bir hücum olacak, bu kesin.

Apple, iPhone 5 piyasaya çıkmadan iki gün önce iOS 6 işletim sistemini devreye sokacak. Haliyle iPad’ler ve iPhone’lar güncellenecek.

Şunu diyeyim, cebinizde iPhone 4S varsa “panaroma kamerası”, “Tomtom navigasyonlu harita” gibi özellikler otomatik olarak yüklenecek. Yani 4S’in 5’ten farkı kalmayacak. 5’te olan her şey 4S’te de olacak, boyutları dışında… O da çabuk karar vermek için yeterli değil.

Bir şeye takıldım

iPhone 5, 21 Eylül’de sadece 10 ülkede satışa çıkıyor: ABD, Kanada, İngiltere,Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya, Hong Kong ve Singapur.

28 Eylül’de buna 22 ülke daha ekleniyor. Litvanya, Slovakya, Estonya gibi minik ülkeler var, en büyük pazarlardan biri Türkiye yok.

Türkiye, aralık ayında planlanan 100 ülke arasında. Buna içerlememek mümkün değil.

Son cümle: O kadar anlattın, “model yükseltmeye gerek yok” dedin, sen ne yapacaksın? Alacak mısın?

Elcevap: İlk fırsatta evet!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Mobil Sohbet Nasıl Yapılır Mobil Sohbet Nasıl Yapılır

Mobil sohbet etmek için bir çok alternatif vardır.İstediğiniz her yerden bağlanabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Canınız sohbet etmek...

DEVAMI
Mobil sohbet teknolojisi Mobil sohbet teknolojisi

Mobil sohbet teknolojisi günümüzde popüler hale gelmeye başladı.Her geçen gün mobil kullanım alanları artıyor.Buna paralel olarak sohbet siteleri mobil...

DEVAMI
Domain seçimi nasıl olmalıdır? Domain seçimi nasıl olmalıdır?

Bir web sitesi kurmak isterseniz ilk önce bir domain sahibi olmalısınız.Peki domain seçerken nelere dikkat edilmelidir.Kuracağınız web sitesine uygun...

DEVAMI