sohbetkral
,

Instagram’dan Yepyeni Özellik

İnternet fenomeni olma yolunda hızla ilerleyen ve mobil teknolojinin henüz emekleme aşamasında olduğu dönemde herkesin favorisi Facebook’a ilerleyen süreçte rakip olabileceği ön görülen Instagram’ın dev potansiyeli tabi ki, Facebook’un da sahibi olan Google’ın gözünden kaçmadı. Bugünün internet tekeli Google’ın bu dev potansiyeli görmesi ve belki de bir rakibi eleme gayesiyle Instagram’ı satın almasıyla birlikte bu sosyal medya aracının popülerliği de katlanarak arttı. Bugün dünya genelinde her gün 100 milyonun üzerinde paylaşımın yapıldığı Instragram kendi fenomenlerine sahip. Fıtness modellerinden doğa fotoğrafçılarına, yemek meraklılarından tatilcilere kadar pek çok farklı ilgi alanından insanı buluşturan Instragram yakın geçmişte eklenen “hikayeler” özelliği de pek çok kullanıcının hoşuna gitmişti. Sosyal medya fenomi Instragram bu “hikayeler” özelliğinin daha da efektif kullanılması üzere yeni özellikler ekleme arifesinde.
Android ve IOS kullanıcılarının akıllı telefonlarındaki vazgeçilmez uygulamalarının ilk sıralarında yer alan Instragram yeni güncellemeyle birlikte “hikayeler” özelliğini daha da geliştireceğinin sinyallerini verdi. Porte Modu olarak öne çıkartılan bu özellik, Instragram bünyesinde geliştirici yazılım ekibinde görev alan birkaç çalışan tarafından kendi sosyal medya hesaplarında gösterildi. Bu firmanın kendi geliştirici ekibi tarafından vitrine çıkartılan ve göz önüne çıkar çıkmaz da başta Instragram olmak üzere pek çok sosyal mecrada geniş yankı bulan özellik; görüntülü ve sesli arama özelliğinin de geliştirici pakete dâhil edileceği yeni güncelleme paketiyle öncelikli olarak denenecek.
Halihazırda sınırlı akıllı telefon modelinde aktif edilen portre moduna sahip hikayeler özelliği Instragram kullanıcılarının onlarca farklı efekt kullanarak “selfie” çekmesine ve bu çekimlerle kendi hikayesini daha da geliştirecek şekilde takipçileriyle Instragram üzerinden paylaşmasını sağlıyor. Işık efektlerinin çekilen fotoğrafa farklı perspektiflerle uygulanmasına imkân sağlayan portre modunda dikkat çeken bir diğer özellik ise kullanıcının arka planı dilediği oranda bulanıklaştırabilmesi. Bu özellik sayesinde arka plandaki sabit nesnelerin bile hızlı hareketten kaynaklanıyormuş gibi bulanıklaştırılması veya kullanıcının fotoğraftaki tüm ilginin kendisine odaklanmasın sağlaması mümkün. Bu portre modu özelliğiyle birlikte çekilen “selfie” fotoğraflardan hazırlanan Instragram hikayeler paylaşımlarına ekstra olarak istenen GIF dosyaları da eklenebiliyor.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir