İnatçı milyonerin ilginç vasiyeti!

Amerika’da, 92 yıl önce ölen kereste tüccarı Wellington Burt’un 100 milyon doları, 12 hak sahibine dağıtıldı

ABD’de 92 yıl önce ölen kereste baronu Wellington Burt’un 100 milyon dolarlık mirası sonunda dağıtıldı. Michigan Eyaleti’nde yaşayan ve ölen Wellington Burt vasiyetine, “Servetim, son torunum öldükten 21 yıl sonra dağıtılacak” diye bir koşul koymuştu. Keresteci Burt, 1919’da, 87 yaşında hayata veda etti. Burt’un son torunu ise 1989’da öldü.

BİR DÜZİNE AKRABA
Böylece, Wellington Burt’un vasiyetinin tüm şartları yerine gelmiş oldu. 100 milyon dolarlık miras “geride kalan akrabalar” arasında dağıtıldı ve 12 kişi aniden milyoner oldu. Burt, öldüğünde ABD’nin en varlıklı sekiz kişisi arasında yer alıyordu. Son torunun yaşama veda etmesinden sonra, hayatta kalan akrabalar hukuki işlemleri başlattılar. 30 ayrı kişi, Burt’un mirası üzerinde hak iddiasında bulundu. Her talip için geneolojik (soya ilişkin) araştırma yapıldı. Sonuçta, bir düzine kişinin Burt’un mirasından hak almasına karar verildi.

ÇOK CİMRİYDİ
Cimriliğiyle tanınan kereste baronunun 6 çocuğu, 7 torunu, 6 torununun çocuğu ve 11 torununun torunu mirastan pay alamadı. Kereste tüccarı Burt’un torununun torununun torununun torunu olan 19 yaşındaki Christina Cameron, 2.6 milyon dolar pay aldı. Cameron fazla sevinmedi ve “Bir kenara tasaarruf olarak koyacağım. Benim için değil ama ailem için bu para önemliydi” demekle yetindi. Tarihçi Thomas Mudd ise “Bu benim gördüğüm en tuhaf miras vakası” diye konuştu.

GAZETE HABERTURK

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir