İlk seansta kolbastı!

633375 detay - İlk seansta kolbastı!Yayın gelirinden elde edilecek para Trabzon’u uçurdu!

Fenerbahçe’nin şampiyon olduğu haftada Trabzon hisseleri borsanın açılış seansından itibaren uçuşa geçti. Günlük getirisi bir ara yüzde 18’e ulaşan Trabzon’daki bu yükselişte 40 milyon TL’ye yaklaşan yayın geliri etkili oldu.

2010-2011’in 18 takım 510 milyon lira yayın geliri elde etti. Yayın gelirlerinden haftada 6.7 milyon lira kazanan 18 takım arasında en çok parayı Fenerbahçe aldı. Sezonun son haftasına kadar 50 milyon liraya yakın para kazanan Fenerbahçe haftada ortalama 1.4 milyon lira gelir elde etti. Fenerbahçe’den sonra yayın geliri en yüksek takım ise Trabzonspor oldu. Galibiyet, beraberlik, lig sıralaması, lige katılım payı ve eski şampiyonluklarıyla Trabzonspor 39 milyon 625 bin TL’yle kasasını doldurdu. Bordo-mavili ekip bu sezon galibiyet ve beraberliklerden aldığı performans primlerinden 21 milyon liradan fazla kazandı. Ligin en çok kazanan ikinci takımı olan Trabzonspor bilet hasılatında da rekor kırdı. Kulübün yıl sonu gelirinin 120 milyon lirayı aşması bekleniyor. İşte bu gelişmeler ve beklentilerin etkisiyle Ocak ayı sonu itibariyle düşüşe geçen şirket hisseleri haftanın bu ilk işlem gününde sert yükseliş yaşadı. Hisseler aylık bazda yüzde 21 değer yitirirken yıllık getiride yüde 135’le göz kamaştırıyor.

FENER HİSSELİR DE SERT DÜŞTÜ
Hisse, İMKB’nin satıcılı seyrettiği bir günde yüzde 18’e varan değer artışı yaşayarak endeksten pozitif ayrıştı. Yani hissenin gördüğü en düşük seviye 15.40 olurken, en yüksek 18.20’yi test etti. Önceki kapanışı 16.10 TL olan hisssenin saat 15.40 itibariyle değer artışı ise yüze 11 civarında bulunuyor. Bugünkü değer artışıyla birlikte Trabzon’un piyasa değeri 286 milyon dolara çıkmış oldu.

İlk seansta Ulusal 100 Endeksi yüzde 0.74, İMKB Spor Endeksi de yüzde 1.68 değer kaybetti. Spor endeksi gurubundaki iki hissenin değeri artarken ikisi değer kaybetti. İlk yarıda Galatasaray yüzde 1.25 artış kaydederken, Fenerbahçe yüzde 7.61, Beşiktaş ise yüzde 1.53 değer yitirdi.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir