İDO’YA RAKİP OLACAK BUDO’NUN İLK GEMİSİ TÜRKİYE’DE

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa-İstanbul arasında deniz ulaşımı amacıyla Bursa Deniz Otobüsleri İşletmesi (BUDO)’ne aldıkları ilk geminin Türkiye’ye geldiğini, diğer 2 gemi ile ilgili anlaşmaların sağlanmak üzere olduğunu söyledi.
Başkan Recep Altepe, Bursa’da ulaşımı sorun olmaktan çıkarmak üzere raylı sistem, kara ulaşımı, deniz ve havayolu ulaşımı yönündeki çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Deniz ulaşımına yönelik satın aldıkları geminin Türkiye’ye geldiğini dile getiren Başkan Altepe, diğer 2 gemiyle ilgili anlaşma aşamasına gelindiğini ifade etti.

Gelen geminin, tersanede bakıma alınacağını dile getiren Başkan Altepe, diğer iki gemi gelmeden seferlere başlamayacaklarını kaydetti. Seferlere başladıktan sonra herhangi bir aksaklık yaşanmasını istemediklerini ifade eden Altepe, “Bizim hedefimiz kar etmek değil. Bunun için de en iyi hizmeti vermek için hazırlıklarımızı tam olarak yapmak istiyoruz. Gemilerimizin bakımlarını, gerekli düzenlemelerini yapıp yolcu taşımaya başlayacağız.” dedi.

“YOLCU TAŞIMAMIZA ENGEL YOK”

İDO’nun işletme haklarını alan firma ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan sözleşmede, şehir içi hatların güvence altına alındığı, şehirlerarası taşımaya ilişkin bir madde bulunmadığını ifade eden Başkan Altepe, bu nedenle Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, İstanbul-Bursa arasında deniz yoluyla yolcu taşımasına bir engel bulunmadığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları İşletmesi’nden iskele kullanımına yönelik izinlerin alındığını ve sözleşme imzalandığını kaydeden Başkan Altepe, şunları söyledi:

“İDO, bizim iskelemizi kullanıyor ve aylık yanılmıyorsam 95 bin TL kira ödüyor. Bu sistem devam edecek. Biz de gemilerimiz gelince yolcu taşımaya başlayacağız. Belediyeler bazı konularda düzenleyici olmak zorunda. Ekmek pişirmek belediyelerin işi değil ama bütün belediyeler ekmek üretimi yapıyor. Bursa’da tüketilen ekmeğin yüzde 20’sini biz üretiyoruz. Çünkü gerek fiyat, gerekse kalite açısından dengeleyici ve düzenleyici olmalıyız. Ekmek pişirip, satan belediye düzenleyici olmak amacıyla gemi de işletir, yolcu da taşıyabilir.”

Özellikle özelleştirmeden sonra yaşanan esnek fiyat politikasının vatandaşları mağdur ettiğini ve gelen tepkiler üzerine deniz ulaşımı konusunda çalışma başlattıklarını dile getiren Başkan Altepe, şöyle devam etti:

“Zaten İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işletme tarzında devam etseydi biz bu işe girmezdik. Bizim Bursa’da yapacak çok işimiz var. Ancak çok farklı parametrelerle sistem değiştirildi. Yan yana oturan yolculardan biri 1 TL diğeri 27 TL’ye yolculuk yapmaya başladı. Biletin alındığı yere göre fiyat uygulaması yapıldı. Bunlar vatandaşların tepkilerine yol açtı. İstanbul, ekonomik anlamda bizim en fazla yolculuk yaptığımız bir il. Bu işin düzene girmesi için deniz ulaşımına girmek zorunda kaldık. Bursa için bu kadar önemli olan bir konuyu kimsenin tekeline bırakamayız.”

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI
Dünyada sexle ilgili yasalar ve istatistikleri Dünyada sexle ilgili yasalar ve istatistikleri

-Arizona Cottonwood da yasalara gore , plaj da çıplak güneşlenen kadinlari , plaj görevlileri siyah poşete koyarak plajdan cıkarıyorlar. -Tayvan...

DEVAMI