Hz. Ali türbesinde bir ilk

Irak ziyareti çerçevesinde Şiilerin kutsal kenti Necef’e gelen Başbakan Erdoğan, burada bulunan Hz. Ali’nin türbesini ilk ziyaret eden Sünni lider oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki günlük Irak ziyareti çerçevesinde bugün Necef’e geçti ve Hz. Ali’nin türbesini ziyaret etti.Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyet Necef’te Hz Ali’nin türbesini ziyaret ederek, burada dua etti.

Hz. Ali türbesini ziyaret eden ilk Sünni devlet adamı olan Başbakan’ın bu hareketi, Şii ve Sünni yakınlaşmasında önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

Erdoğan, türbeden çıktıktan sonra şehir merkezinden yürüyerek Şii dini lider Büyük Ayetullah Ali Sistani ile görüşmeye gitti.

Bu arada çevrede yoğun güvenlik önlemi alındığı görülürken, medya da Erdoğan’ın ziyaretine büyük ilgi gösterdi.

Başbakan Erdoğan’ın Necef’ten sonraki durağıysa Erbil kenti oldu. Erbil’i ziyaret eden Erdoğan, burada bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile biraraya geldi.

BARZANİ’DEN ERDOĞAN’A JEST

Kuzey Irak’a ziyarete giden Başbakan Erdoğan’a Barzani jestle karşılık verdi. Kerkük Meclis Başkanlığı’na ilk kez Türkmen getirildi. Kerkük İl Meclis Başkanlığı’na Hasan Turan seçildi.

Kuzey Irak tarihi günlerinden birini yaşıyor. Başbakan Erdoğan’ın ziyareti bölgede büyük heyecan yarattı. Türkiye’den ilk kez bir başbakanın Erbil’e gidecek olması Kuzey Irak yönetimi ve halkı arasında bayram havası estirdi. Erbil kenti Türk bayraklarıyla donatıldı. Erdoğan’ın ziyaretine Barzani de ikili ilişkilerin yumuşak karnı olan Kerkük konusunda jest yaptı.

ERDOĞAN, NECEF’TE Şİİ DİNİ LİDER SİSTANİ İLE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak ziyaretinin ikinci durağı Necef’te Şii dini lider Büyük Ayetullah Ali Sistani ile görüştü. Sistani’nin evinde gerçekleşen görüşme 1 saat sürdü. Görüşmeye, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik ile heyetteki bazı üyeleri de katıldı.

BÜYÜK AYETULLAH ALİ SİSTANİ KİMDİR?

Ayetullah El-Uzma Seyyid Ali El-Hüseyni El Sistani, Irak’ın 2003 yılında işgalinden sonraki dönemde ülkenin siyasi yaşamında etkili bir isim olarak biliniyor.

1951’den beri Irak’ta yaşayan İran doğumlu Sistani, Irak siyasetinde doğrudan rol almasa da sözü dinlenen ve saygın bir lider olarak, anayasal süreçte oy vermeye çağırdığı halkın, ülkenin siyasi kaderinde rol almasını sağladı.

Irak’a resmi ya da gayri resmi ziyarette bulunan liderleri zaman zaman kabul eden Sistani, sağlık sorunlarının yanı sıra diğer bazı nedenlerden dolayı zamanının büyük kısmını evinde geçiriyor.

Ayetullah El-Uzma Seyyid Ali El-Hüseyni El Sistani, 4 Ağustos 1930’da İran’ın kutsal kentlerinden Meşhed’de dünyaya geldi.

Alim bir aileden gelen Sistani, 1949’da İran’ın diğer bir kutsal kenti ve dini ilimler merkezi konumundaki Kum’a giderek din eğitimine devam etti.

Sistani, 1951’de Ayetullah Ebu El-Kasım El-Hoy’un ilim merkezinde okumak üzere Irak’ın Necef kentine giderek, önemli alimlerden ders aldı. Irak’ın Necef-ül Eşref kentindeki İlim Havzası’nın kurucusu olan ve halen Irak’ın en önemli dini merci konumunda bulunan Sistani, dünya genelinde mukallitleri (taklitçileri) olan az sayıdaki müçtehitlerden (ayet ve hadislere dayanarak yargıya varan, karar veren din düşünürlerinden) biri olarak öne çıkıyor.

1960’da Merce-i Taklid makamına ulaşan Ayetullah Sistani, bir yıl sonra da fetva verme yetkisine sahip oldu. Sistani, Ayetullah El-Uzma Hoy’un 1992’de vefat etmesinin ardından Ayetullah El-Uzma derecesine terfi etti.

Sistani’nin başında bulunduğu İlim Havzası ve bağlı kurumlar tarafından dünya genelinde on binlerce öğrenciye burs veriliyor, çok sayıda hayır kurum ve kuruluşlarına maddi ve manevi destek sağlanıyor.

Halkın verdiği ”hums” bağışlarla faaliyetlerini sürdüren İlim Havzası ve buna bağlı kuruluşlar, gelirlerini Irak’ın yanı sıra diğer birçok ülkede sağlık, kültür, eğitim ve sosyal amaçlı hizmetlerde kullanıyor.

Etiketler: ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI