Hız Yapanın Vay Haline

Şehiriçi yollarda hatalı sürücülerin korkulu rüyası EDS artık şehirlerarası yollarda da uygulanacak.hiz yapanin vay haline 3679041 5252 o - Hız Yapanın Vay Haline

KarayoluGüvenliğiYüksek Kurulu’nda alınan kararla,İstanbulbaşta olmak üzere birçokşehirdetrafiktebaşarılıbir şekilde uygulanankameralıdenetim,şehirlerarasıkarayollarında da kurulacak ve yaygınlaştırılacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında geçtiğimiz hafta toplanan Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu’nun aldığı kararlar açıklandı. Buna göre, trafik kazalarında meydana gelen ölümleri azaltmak için trafik eğitimi, denetimi, ulaşım altyapısı ve mevzuat başta olmak üzere birtakım kanuni düzenlemelerin yapılması kararı alındı. Bu kapsamda, sürücülere ve araçlara ilişkin etkin denetim sistemleri kurulacak.

İstanbul’da başarılı bir şekilde uygulanan elektronik denetim sistemleri (EDS) bilhassa şehirlerarası yollarda giderek yaygınlaştırılacak. Ayrıca belediyelerin de şehir merkezlerinde bu denetim sistemlerini kurmalarıyla birlikte tüm kentlerde etkin bir denetim sağlanacak. Trafikte uyuşturucu ve keyif verici madde araması, adlî makamların iznine gerek olmaksızın yapılacak. Kış lastiği kullanımı mevsim ve bölge koşulları çerçevesinde zorunlu hale getirilecek.

Ulaşım altyapısının artırılması konusunda da birtakım çalışmaların yapılması kararı alan Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu, uzun vadede atılması gerekli adımları şöyle sıraladı:

“Kent ve ulaşım planları birbirine uyumlu olarak hazırlanacak. Bu planlarda yaya ve bisiklet önceliği göz önünde bulundurulacak. Belediye ve ilgili kurumlarca trafik işaretlemelerinin standartlara uygun yapılması sağlanacak. Şehiriçi ve şehirlerarasında güvenli yol tasarım ve standartları geliştirilerek uygulanacak.”

Kurulda alınan diğer kararlar da şu şekilde sıralandı:

“Eğitim alanında, büyükşehir belediyelerince “çocuk trafik eğitim parkları”nın zorunlu olarak yapılması, aday sürücülük uygulamasının başlatılması, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde “trafik güvenliği eğitim merkezi” kurulması, üniversiteler bünyesinde yüksekokul, lisans ve lisansüstü eğitim programlarının açılması ve bu alanda eğitim görenlerin sektörde öncelikli olarak istihdamı sağlanacak.”

YOL KENARLARINA HELİKOPTER PİSTİ

Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu, trafik kazalarına en kısa sürede müdahale edilmesi amacıyla, karayolları kenarlarında ambulans helikopterlerin inebileceği pistlerin yapılmasını kararlaştırdı. Yüksek Kurul toplantısında; trafik kazalarında meydana gelen ölümleri yüzde 50 oranında azaltmak için trafik eğitimi, denetimi, ulaşım altyapısı, mevzuat, ilk ve acil yardım hizmetleri alanlarını kapsayan ‘Karayolu Trafik Güvenliği 10 Yıllık Eylem Planı’nın uygulamaya konulması kararlaştırıldı. Ayrıca Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu’nun, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 4’üncü maddesi uyarınca 30 Mayıs 2012 tarihinden itibaren her 6 ayda bir yapılmasının usul haline getirilmesi ve konunun hassasiyetle takip edilmesi kararlaştırıldı.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Mobil Sohbet Nasıl Yapılır Mobil Sohbet Nasıl Yapılır

Mobil sohbet etmek için bir çok alternatif vardır.İstediğiniz her yerden bağlanabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Canınız sohbet etmek...

DEVAMI
Mobil sohbet teknolojisi Mobil sohbet teknolojisi

Mobil sohbet teknolojisi günümüzde popüler hale gelmeye başladı.Her geçen gün mobil kullanım alanları artıyor.Buna paralel olarak sohbet siteleri mobil...

DEVAMI
Domain seçimi nasıl olmalıdır? Domain seçimi nasıl olmalıdır?

Bir web sitesi kurmak isterseniz ilk önce bir domain sahibi olmalısınız.Peki domain seçerken nelere dikkat edilmelidir.Kuracağınız web sitesine uygun...

DEVAMI